Д-р Москов: Мерките не дават резултат. Натискът над болниците не намалява, няма сигурност и контрол над COVID-19

OFFNews 15 декември 2020 в 10:53 4907 0

Снимка Архив

Реактивните мерки, наложени в момента, категорично доказаха, че не дават необходимия резултат. Натискът върху болниците не намалява, няма сигурност в обществото, няма контрол на заболеваемостта, твърди здравният министър в периода 2014 – 2017 г. д-р Петър Москов в позиция на КОД.

Според него за пореден път се чака достигане на критични нива на заразеност сред населението, след което да се обявява затваряне на цели сектори от социално-икономическия живот, което отнема перспективата и възможността за планиране на хората. Подобно поведение на държавата превръща все повече български граждани в противници на противоепидемичните мерки по принцип, казва Москов.

Според д-р Москов проактивният подход за контрол над COVID кризата, трябва да се опре на три основни принципа:

- осигуряване на непрекъсваемост на нормалният живот на незасегнатите от заболяването;

- масово тестване с антигенни тестове, организирано във вече идентифицираните рискови групи от населението;

- изолация и карантиниране единствено на доказаните като заразоносители вследствие на тестовете, което ще гарантира нормално работно ежедневие на всички останали, при спазване на базовите противоепидемични мерки.

Как може да се осъществи

Масова употреба на антигенните тестове

Резултатите от масовото тестване в Словакия показват, че този подход може да бъде ползван за задържане на заболеваемостта в рамки, които не претоварват здравната система. За първите 4 седмици след масовото тестване положителните случаи намаляват с близо 50% от пиковата стойност преди взимането на тази мярка.

Включване на цялата здравна система

В момента само 31 болници се грижат за 60% от пациентите, болни от COVID. Останалите 300 се грижат за 40% от тях. Като в 174 от тях лежат едноцифрен брой пациенти или въобще не лежат (в 126 лежат НУЛА пациенти). Правителството да прекрати практиката значителна част от системата да се „крие от кризата“, за да осигури на пациентите необходимата им здравна помощ.

Активно включване на доболничната помощ и мерки за възможно най-ранно диагностициране на пациентите с COVID 

В голяма част от случаите леталният изход е резултат от ненавременно потърсена или получена медицинска помощ.
Голяма част от будещата сериозно притеснение завишена смъртност в последните седмици, която вече е два пъти над обичайната за това време на годината е причинена от липса на навременна диагностика.

Областите, в които смъртността в последните седмици най-много надминава обичайните нива за годината са: Разград – 143% повече починали, Търговище – 108% повече починали, Кърджали – 102% повече починали. Същите тези области са в „зелените райони“ по заболеваемост от COVID. Причината според Петър Москов е, че тези хора никога не стигат до диагноза COVID, защото няма кой да ги тества, няма кой да ги прегледа и в крайна сметка те стигат в болниците, когато вече е късно.

Нормативно регламентиране на участието на държавната и общинска администрация в контрола на мерките

Държавата трябва да гарантира финансово и организационно изпълнението на функциите си по карантиниране на заразените и техните близки. За да се разбере размерът на този проблем е достатъчно да се погледне статистиката, която показва, че едва 47% от активните случаи са под карантина.

Неприемането на подобен подход, който от една страна гарантира контрола върху разпространението на инфекцията, а от друга, не води до периодично вкарване на големи групи от населението в състояние на наложена безработица, ще задълбочи разделението в обществото. Засилват се вредните за общественото и икономическото здраве на нацията политически тенденции, избрали да паразитират върху полярните обществени страхове за здравето или за хляба, казва още д-р Петър Москов.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице