Биомаркери улесняват персонализираното лечение на белодробния рак

Всяка година в България се диагностицират над 4200 нови случая на белодробен карцином

OFFNews 01 ноември 2023 в 10:54 1316 0

рак на белия дроб

Снимка Getty Images

Рак на белия дроб

Биомаркерите са ключът към персонализираното лечение на белодробния рак. Генетичният отпечатък, който се търси във всеки тумор, може да определи най-успешния терапевтичен метод, подходящ за пациента. 

В месеца за борба белодробния карцином акцентът е поставени върху иновативните методи за диагностика и лечение на болестта.

Ракът на белия дроб е водещ по смъртност сред всички злокачествени заболявания у нас. По последни данни всяка година в България се диагностицират над 4200 нови случая, като 5-годишната преживяемост на пациентите, засегнати от този вид карцином, е почти два пъти по-ниска от тази в Европа. Годишно у нас умират над 2700 души от това заболяване.

Ето защо е изключително важно да се познават симптомите, да се избягват рисковите фактори, да се провеждат редовни профилактични прегледи и при необходимост – да се проведат навременна консултация със специалист, припомнят от биофармацевтичната компания Амджен България по повод Световния месец за борба с рака на белия дроб – ноември.

Медицината отбелязва значителен напредък в персонализираната терапия на този вид карцином. Биомаркерите са ключът към тази терапия, като генетичният отпечатък, който се търси във всеки тумор, може да определи най-успешния терапевтичен метод, подходящ за пациента.

Изследването на биомаркерите се прави в лаборатория, като се използват проби от туморна тъкан на болния или кръв и се търси наличие на известни мутации в туморните клетки. Резултатите от теста се интерпретират от медицински онколози, а след консултация с мултидисциплинарен екип се определя най-правилното лечение за пациента.

Определянето на точната мутация, причинила заболяването, е от ключово значение и за индивидуализирания терапевтичен подход и по-добрата дългосрочна прогноза. Мутациите, които възникват в ДНК на туморните клетки, могат да определят коя терапия е подходяща. Например EGFR инхибиторите са подходящи за пациенти с тумори, които имат EGFR мутации.

Преди ерата на персонализираната медицина онколозите можеха да разграничат само два вида рак на белия дроб въз основа на тяхната хистология: недребноклетъчен рак на белия дроб (НДРБД) и дребноклетъчен рак на белия дроб (ДРБД).

Днес вече са известни повече от 10 мутации на рака на белия дроб, като много от тях са при недребноклетъчния карцином, класифицирани спрямо мутацията в клетките: EGFR, ALK, BRAF, ROS1, RET, NTRK и KRAS G12C. KRAS мутацията е една от най-често срещаните и може да се открие при над 30% от пациентите с този тип рак на белия дроб в САЩ и Европа.

По-голямата част от таргетните (прицелните) терапиите, одобрени през последното десетилетие, са предназначени за пациенти, диагностицирани с недребноклетъчен рак на белия дроб, насочени именно към специфична генетична мутация.

Колкото повече биомаркери бъдат открити, толкова по-прецизно ще бъде лечението. За съжаление, въпреки категоричните доказателства за огромната полза от персонализираната биологична терапия, все още има пациенти, които не са изследвали своите биомаркери и не могат да разчитат на най-съвременните методи за лечение.

Всяка година повече от 2 млн. души се диагностицират с рак на белия дроб, което го прави най-често срещания карцином при мъжете и втория по честота при жените. Ако заболяването бъде хванато преди да се разпространи, вероятността за повече от 5-годишната преживяемост се увеличава със 60%.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души