Безплатни лекарства за децата до 7 г. няма да има заради ''можачите'', алармира ПП

Управляващото мнозинство не е извършило нужните административни процедури и изменения на наредби, за да се осъществи промяната в бюджета на НЗОК

Ружа Райчева 22 май 2025 в 11:05 3364 6
Васил Пандов в НС

Снимка БГНЕС/Антон Станков

Васил Пандов

"Продължаваме промяната" алармира, че управляващото мнозинство не е извършило нужните административни процедури и изменения на наредби, за да се осъществи промяната в бюджета на НЗОК, която направи възможни безплатните лекарства за най-масовите заболявания при децата до 7 години. 

Депутатът от групата на ПП-ДБ Васил Пандов съобщи новината в кулоарите на парламента:

"Сега разбираме, че "можачите" от управляващото мнозинство няма да успеят да го постигнат. По данни от експерти не само, че няма да се случи от 1 юли, най-вероятно няма (б.а. да има безплатни лекарства) и от 1 септември, Много е вероятно и да не стане до края на годината, ако не се извършат тези процедури."

Пандов коментира, че в сферата на здравеопазването не са осигурени достойни възнаграждения и "ще има проблеми". Посочи, че към днешна дата има няколко заявени протести:

"Медицинските специалисти и медицински сестри готвят стачни действия за 1 ден. Имаме и протест на млади лекари и други медицински специалисти, обявен за 26 май във София и Варна."

Той каза, че ако преди 3 месеца лидерите на ГЕРБ и "ДПС-Ново начало" Борисов и Пеевски бяха послушали предложенията на ПП-ДБ за Закона за бюджета и за бюджета на НЗОК - това нямаше да се случи. По думите му обаче по време на дебатите за бюджетите все едно ПП-ДБ са говорили на стена.

"Видяхме, че в бюджета има милиарди за външен дълг и за други дейности, за повишаване на възнаграждения, но за медицинските специалисти нямаше. Борисов и Пеевски се вайкат сега, търсят решение на проблема, а те са проблемът", каза още Васил Пандов.

В момента в пленарната зала се гледа законопроект на ПП-ДБ с предложение всички пациенти, осигурени от НЗОК, да получават СМС-и за отчетени прегледи и дейности, извършени спрямо тях. 

"В комисията те отхвърлиха това предложение, въпреки всичките положителни становища - на министерствата и съсловните организации от пациенти. Тези уведомления биха позволили да знаем за какво се разходват нашите здравни вноски както и да няма фиктивни хоспитализации. (...) Ще следим внимателно дали в пленарната зала ще се приеме този наш законопроект - и да разберем кой всъщност не иска контрол над парите на здравното осигуряване", заяви депутатът. 

Виж още за:

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    900

    6

    autodafe

    22.05 2025 в 15:06

    "Децата са бъдеще."

    Няма такива работи. Всички "социални" дейности трябва да бъдат сведени до минимум.
    Никаква възможност за нови корупционни схеми. Да се намаля с някакъв малък процент от данъци и всеки да се оправя. "Общото" приключи. С мошеници се процедира по нов начин.
    Единствено инвалидите трябва да бъдат обгрижвани.

    6764

    5

    GB

    22.05 2025 в 13:18

    Децата са бъдеще. За родители и близки, но и за държавата. Хубаво е да се погрижим за тях, ако искаме да я има България.
    Детето ми боледуваше от вирусни и бактериални заболявания до 7 години. Отдавна не е в тази възрастова група. Но нямам нищо против да подкрепяме децата и родителите им, когато говорим за заболявания, за лечение.

    900

    4

    autodafe

    22.05 2025 в 11:53

    Който си има деца, да си плаща за лекарствата.

    1700

    3

    Gavrilov

    22.05 2025 в 11:43

    Простака Баце и дундестата мутра като храчат ежедневно е ОК, ПП като посочат съвсем закономерно глупостите им - тогава е прехвърляне на топка, така ли?!

    4052

    2

    IvoIvo

    22.05 2025 в 11:38

    Освен да си прехвърлят топката и да се обвиняват взаимно дали могат нещо друго изобщо?

    -3600

    1

    Въвеждайки подобни правила вие лишавате простака Бандит бойко борисов от основното му занимание , да раздава пари на послушните.

    А послушните са мързеливите и крадливите като него .

    Така работливите ще изкарват парите , които простакът бойко борисов ще продължи да раздава на мързеливите !

    Тази схема работи безотказно на Територията и е силно подкрепяна от населението и има мнозинство в парламента гербо-комунисти ,чалгари , турци , копейковци и разбира се класическите комунисти !

    Силата е в тях и краденето ще продължи , като основна цел за сганта на Територията .
     
    X

    Майката на арестувания Ники: Били са го пред камерите в полицията, принудили са го да подпише преправен протокол