България проведе успешни преговори и успя да се присъедини към Споразумението за сътрудничество FOEDUS ЕОЕО IT портал. Целта на платформата, финансирана от Европейската комисия, е да създаде рамка за осъществяване на бърз и ефективен обмен на информация между страните по споразумението в случаите на излишък на органи или търсене на органи за пациенти, които са в състояние, застрашаващо живота им, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Към момента активни членове по Споразумението FOEDUS са 10 държави от ЕС. През периода от 1 юни 2015 г. до 31 март 2017 г. чрез портала са били предложени 380 органа, от които 53 са трансплантирани, включително са извършени 23 трансплантации на деца. Сред страните от ЕС, които използват портала, Франция е най-предлагащата страна (21), а Италия е страната, в която са трансплантирани повечето органи (16).
В повечето европейски държави, които имат задължението да прилагат европейското законодателство на ЕС в сферата на органното донорство, са налице трудности, сред които намаляване броя на донорите и недостиг на квалифициран медицински персонал. По тези причини усилията на българските институции и лечебните заведения са насочени към осигуряване на обучение по белодробна трансплантация за българските специалисти и провеждане на белодробни трансплантации у нас. В момента в българската листа на чакащи има 18 пациенти, които се нуждаят от трансплантация на бял дроб. От началото на първото споразумение с университетската болница във Виена от 2014 г. досега са трансплантирани 9 български граждани.
Университетската болница във Виена информира българското Министерство на здравеопазването, че няма капацитет да приема повече чужди граждани за трансплантации. Това е наложило да бъде преустановен приемът на международни пациенти, включително и на тези международни пациенти, за които е имало планирани грижи. Университетската болница във Виена увери МЗ, че тази мярка няма да окаже влияние върху поетия в споразумението с МЗ ангажимент за провеждане на дългосрочно обучение на български специалисти. В момента се провеждат последни уточняващи подробности по дългосрочното обучение на 15 български специалисти от УМБАЛ „Света Екатерина“ и ВМА, сред които и медицински сестри. Техните имена и графикът на обучението им са изпратени до Виенската болница. Обученията ще започнат в началото на 2020 г. и в случай че преминат успешно, първите белодробни трансплантации в България, съвместно с международни специалисти, са възможни в края на 2020 г.
България води интензивни преговори с Евротрансплант за обмен на органи за трансплантация на пациенти между страните членки на ЕС. Разговори се водят и с няколко от водещите центрове за трансплантация на бял дроб в Европа, които се намират в Германия, Испания, Австрия и др. Политиката на всеки един трансплантационен център е самостоятелно да решава дали може да приема чужди пациенти, при какви условия и кога.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Залужни президент, ако има избори в Украйна
Тръмп е силен и непредсказуем, може да помогне на Украйна да спре Путин, каза Зеленски
Заради пиратки: Мъж остана сляп с едното око, дете е с намалено зрение и три откъснати пръста, съобщиха от ИСУЛ
Рублата потъна още, вече е по-евтина от цента