Бактерията човекоядец не вирее в студени води, тя може да влезе в организма, когато кожата ни е наранена и сме в морето на място, където се вливат реки, заяви проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, като коментира случая със спасената в Бургас жена с изключително опасната Вибрио вулнификус. .
„Бактерията е вид вибрион, който се свързва с холерата, но има страшно много видове. Голяма част от тях причиняват гастроентерити. При тази бактерия заразяването може да стане и през устата с някои морски храни, най-често стриди, обясни проф. Христова.
Заболяването се развива доста бързо, защото причинителят е много агресивен. При заразяването първо се инфектира раната и за часове бактериите навлизат в кръвта, правят системно заболяване и като следствие от това се образуват и тромби, които се разнасят по кръвен път, каза още експертът.
Това запушва кръвоносните съдове и прави некроза.
Проф. Христова уточни, че заболяването не се предава от човек на човек. Лекува се с комбинация от антибиотици. Важно е обаче много бързо да се започне лечението.
„Това е заболяване, което е характерно за август-септември и със застудяването намалява. Според оценка на риска за целия черноморски регион България е в жълтата зона – тоест има по-малък риск“, обясни Ива Христова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Протести пламнаха в Сирия след групово запалване на коледна елха
Главчев: Пътят към еврото е безпрепятствен
Паричните обезщетения за майчинство за този месец ще бъдат платени на 31 декември