Върховният административен съд потвърди второ произнасяне на Административния съд София-град, че бившият председател на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов е осъществил дискриминационен тормоз с антиромските си изявления в с. Войводиново през януари 2019 г. в качеството си на вицепремиер и министър на отбраната. Това съобщиха от Българския хелзинкски комитет.
На два пъти преди това Комисията за защита от дискриминация се произнася, че дискриминация в изявленията няма. За първи път комисията се произнесе така през януари 2020 г., но през юни 2021 г. ВАС върна преписката за ново произнасяне, посочвайки, че дискриминация е налице.
След връщането на преписката на КЗД отнема цели 2 г. да проведе нови заседания по преписката и отново я обявява за решаване.
През септември 2023 г. комисията отново постановява, че Каракачанов не е осъществил дискриминация на основата на етнос. Това решение е обявено за нищожно от АССГ през декември м.г. поради пряко противоречие с мотивите на ВАС от 2021 г. След обжалване и на това произнасяне от Каракачанов делото отново попада във ВАС.
С новото си решение, постановено в края на миналата седмица, съдът посочва, че КЗД трябва наново, за трети път, да се произнесе, като изрично се съобрази с мотивите на първоинстанционния съд.
Жалбоподатели по преписката са ромската правозащитна организация "Единство" и председателят ѝ Ачо Йорданов.
"Този казус е куриоз", коментира адв. Адела Качаунова, съпредседател на БХК, който предоставя правна помощ на жалбоподателите.
"През януари 2019 г. един вицепремиер нарушава закона, което ВАС констатира на два пъти, а специализираният национален орган по равенството КЗД не вижда това и се оказва неспособен да разпознае явна дискриминация. Продължителността на производството пък е прекомерна – това не е сложен казус и буди недоумение защо е това забавяне от страна на институцията, което обезсмисля и евентуалното наказание, което следва да се наложи", допълни тя.
Казусът "Войводиново" е от януари 2019 г., когато след престъпление, извършено от двама установени и осъдени младежи, ромите от селото са колективно наказани с прогонване вследствие на масови протести срещу тях в селото. Във връзка с тези събития Европейският съд по правата на човека установи, че българските власти са извършили нарушение на чл. 8 във връзка с чл. 14 от Европейската конвенция за правата на човека (дискриминация при упражняване на правото на личен и семеен живот). В решението Съдът в Страсбург обръща изрично внимание на изявленията на вицепремиера Каракачанов по време на събитията, напомнят от БХК.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България