Борислав Сарафов е подписвал документи "по задължение от лоялност към Гешев" и "без да познава съдържанието им" като зам. главен прокурор.
Това твърдение е част от защитната теза на самия Сарафов по граждански иск за вреди, заведен пред Софийски градски съд срещу него и останалите от висшето ръководството на прокуратурата в лицето на тогавашния шеф на държавното обвинение Иван Гешев и заместниците му, съобщава Антикорупционния фонд.
Ищци по делото са Николай и Евгения Баневи, които се представляват от кантората на адвокат Михаил Екимджиев. Те претендират обезщетение от общо 60 000 лв. заради причинени им морални вреди от ръководството на прокуратурата с писмо до множество международни институции и чуждестранни посланици. В него Баневи са наречени "олигарси", "считани от обществото за недосегаеми за правоохранителните органи", и "отговорни" за престъпления.
Писмото е от 21 декември 2021 г. и чрез него ръководството на прокуратурата се оплаква от политически натиск от тогавашната управляваща коалиция на "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България", като същевременно изтъква успехите си в борбата срещу престъпността.
В хода на делото пред СГС адвокатът на Борислав Сарафов и Пламена Цветанова - друг от заместниците на Гешев, развива крайно интересна теза при оспорването на иска, не толкова за предмета на конкретния правен спор, колкото за състоянието на институцията и мотивите, с които действат висши нейни представители.
Според изложеното от Сарафов и Цветанова е "изискано" да се подпишат в писмото, без да им е предоставено време да се запознаят със съдържанието му. В резултат на това те дори и не подозирали за съществуването на конкретните изрази спрямо семейство Баневи. Положили подписите си убедени, че "обстановката налага" реакция за опазване на независимостта, "както им е съобщено".
Подписали се, считайки го за "задължение" и от "служебна лоялност към главния прокурор", понеже познавали обстановката на натиск от медийни публикации срещу него.
Така, според Борислав Сарафов, се оказва, че той подписва документи като зам. главен прокурор, съдържанието на които не познава, защото това е изискано от него от главния прокурор.
"Това обстоятелство е крайно смущаващо от гледна точка наличието на необходимите нравствени и професионални качества за заемане на каквато и да е длъжност в правосъдието, какво остава за една от трите най-висши. Каквато Борислав Сарафов всъщност вече заема в продължение на почти година и половина, и към момента по всичко изглежда, че ще продължи да заема и за следващите 7 г.", коментира Андрей Янкулов, старши правен експерт към АКФ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1080
3
29.11 2024 в 17:21
400
2
29.11 2024 в 16:30
1975
1
29.11 2024 в 16:15
Последни коментари
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо подава оставка
Желязков - премиер, а Сарафов се оттегля. Така Румяна Коларова вижда шанс за кабинет
Проф. Христова: В момента е по-вероятно да се разболеем от грип, отколкото от COVID
3-годишно дете взе кръста от леденото хоро в Калофер
Бургаският свободен университет е в топ 3 на вузовете, бълващи ръководители в съдебната власт
Кабинетът предлага 5-годишен платен отпуск за миньори и енергетици пред пенсия
Договорът за разширяване на газохранилището в Чирен е прекратен