Със свое постановление от 10 ноември Военно-апелативната прокуратура е отказала да образува досъдебно производство срещу бившия здравен министър Николай Петров.
Той напусна поста си, след като наяве излезе одитен доклад с констатация, че докато е бил директор на ВМА болницата е сключила договор за доставка на медицински материали с фирма на зет си.
Прокуратурата е проверила първоначалния отказ за образуване на досъдебно производство. Още при първата проверка по случая не са открити данни за извършено престъпление от страна на генерала. Сега това се потвърждава и от втората проверка.
Заместникът на военно-апелативен прокурор полк. Данчо Петров, констатира, че дъщерята на генерала Руслана Петрова е във фактическо съжителство със собственика на фирмата доставчик Явор Цонев, но това станало едва след като е спечелена обществената поръчка. Тогава Петрова се е регистрирала на адреса на местоживеене на приятеля ѝ.
"Това обстоятелство дава основание да се приеме, че двамата се намират във фактическо съжителство от 25.07.2016 г., близо година и седем месеца след сключването на договора за периодична доставка с рег. № 638/13.01.2015 г. и близо две години и седем месеца от раждането на детето им", пише в прокурорското постановление.
Според прокурора одиторите, чийто доклад стигнал до прокуратурата, са направили некоректно интерпретиране на обстоятелството, че свързаността на поръчката с тогавашния шеф на ВМА може да се изведе от факта, че спечелилото поръчката дружество „Ортопедие-БГ“ ЕООД и „РП ПР КОНСУЛТИНГ“ ЕООД, чиито едноличен собственик на капитала до 11.08.2014 г., е била Руслана Петрова, били регистрирани на един адрес.
Прокурорът заключава също, че липсата на граждански брак между Петрова и Явор Цонев изключва възможността да се обсъжда наличието на „свързани лица“. Според него фактическото съжителство между двамата е възникнало, едва след като двамата се регистрирали на един адрес.
Хипотезата за конфликт на интереси при провеждане на поръчката се изключва и поради факта, че "ген. Петров не се е намирал във фактическо съжителство с Цонев към момента на провеждане на процедурата и сключването на договора", става ясно от постановлението.
В крайна сметка прокурорът заключава, че "въпреки обективността на извършената проверка" не са събрани данни за това ген. Петров да е бил "в икономически или политически зависимости от Цонев". Самият Петров обяснил, че се запознал с приятеля на дъщеря си "след 25.07.2016 г."
Прокуратурата заключава, че:
В резултат на така установеното може да се направи извод, че ген. Петров, в качеството му на началника на ВМА, не е имал отношение както към проведената процедура, в която е участвало„Ортопедие– БГ“ ЕООД, така и към сключването в последствие на договора . Настоящата инстанция не намери разумно обяснение за посочването на тази процедура в окончателния доклад, след като тя не е била обект на извършената репрезентативна проверка.
С постановлението се прави разпореждане одитният доклад от проверката на ВМА да се изпрати на Агенцията за държавна финансова инспекция.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Mumko
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
yoghurt
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
yoghurt
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор