Конституционният съд ще се произнесе по прекроения Изборен кодекс от т.нар. "хартиена коалиция". Вчера съдиите с пълно мнозинство решиха да се произнесат по жалбата, внесена от "Продължаваме промяната" и "Демократична България".
"Демократична България" обяви, че ще сезира КС още след като БСП, ГЕРБ-СДС и ДПС свалиха наложеното президентско вето върху промените в Изборния кодекс. На 27 януари, заедно с "Продължаваме промяната", конституционната жалба стана факт. Двете формации сезираха съда заради нарушеното равно избирателно право, възможността за разкриване на тайната на вота и обезсмислянето на машинното гласуване.
КС ще се произнесе по разпоредбата в закона, според която гражданите избират дали да гласуват с хартиена бюлетина или на машина, както и практическото превръщане на машините в принтери. Съдиите ще се произнесат по разпоредбата, според която за действителни гласове се приемат преброените разписки от машини, а не данните от машините.
КС ще се произнесе и за премахването на възможността да се въведе дистанционно електронно гласуване, за разпоредбата, според която само парламентарни формации ще могат да получат достъп до изходния код на устройствата, както и за забраната да се гласува с машини в задгранични секции, в които няма техници, говорещи български.
Съдът обаче няма да разглежда частта, според която в секциите извън страната с под 300 гласували на последните избори, или за които са подадени по-малко от 300 заявления, се гласува само с хартиени бюлетини.
Какво предстои
След като КС реши да образува дело съдиите могат да поискат
допълнителни становища и доказателства. Решението се взима с мнозинство от повече от половината от всички съдии, то се обнародва в "Държавен вестник" до 15 дни след заседанието. Решението влиза в сила три дни след публикуването на делото в ДВ.
Актът, обявен за противоконституционен, не се прилага от деня на влизане в сила на решението, като частта от закона, която е обявена за противоконституционна, спира да се прилага, а останалата част продължава да действа.
Правосъдният министър в кабинета "Петков" Надежда Йорданова коментира пред OFFNews, че конституционната процедура, съобразно установената практика, обичайно трае между шест месеца и година. Това на практика означава, че решение на съда се чака най-рано през лятото. След това, ако КС определи част от текстовете за противоконституционни, то в Изборния кодекс ще се отвори законодателна празнина, която 49-ото Народно събрание ще трябва да уреди. В този смисъл истинското машинно гласуване може да бъде възстановено най-рано за местните избори тази есен.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег