Българските гранични полицаи, които сега са обвинени от турската прокуратура за убийство по непредпазливост, вече са били оправдани от Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ). Това е станало на 16 декември 2014 г., когато е постановено решение по дело, образувано от роднини на починалия Ялчън Ерджан срещу българските полицаи. Преди 9 години Михаил Цонков, Живко Петков, Николай Петков и Николай Костов се отзовават на сигнал, че край Резово има нарушители на държавната граница. Тогава те се натъкват на турски бракониери, а при опита да ги задържат, срещат съпротива. Следва схватка, при която пистолетът на Цонков произвежда няколко изстрела, оказали се фатални за единия турчин.
В България обвиненията срещу четиримата са снети, но в Турция тече паралелен процес, по който те вече имат повдигнати обвинения.
По делото в ЕСПЧ роднините на починалия турски гражданин твърдят, че има нарушения на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи като не е гарантирано правото на живот и българските власти не са били ефективни при разследването на случая.
ЕСПЧ приел, че в случая става въпрос за нещастен инцидент, при който българските полицаи не са допуснали прекомерна употреба на сила и не са нарушили правилата за използване на огнестрелно оръжие. Властите са провели ефективно разследване, както и на всички обстоятелства по случая, включително и планирането и контрола на полицейската операция.
Съдът отбелязва, че обществената кампания, предприета в защита на граничния полицай, не е оказала въздействие върху обективното и безпристрастно разследване по делото. ЕСПЧ приема, че националните власти са извършили задълбочено разследване на обстоятелствата около смъртта на турския рибар, като техните изводи са в съответствие със събраните доказателства. Съдът изразява своето несъгласие с твърдението, че разследването в конкретния случай е опорочено от пристрастност и предубеденост.
По указание на главния прокурор на Р България, днес в 14.30 часа апелативният прокурор на Апелативна прокуратура - Бургас ще приеме четиримата български граждани, обвинени от турските съдебни власти в убийство и ще ги информира за действията на българската прокуратура, постановените съдебни актове и ще им разясни правните възможности, с които разполагат за защита на интересите им.
От прокуратурата по-рано днес съобщиха, че няма отношение към процедурата, която в момента се провежда пред Районен съд - Бургас по връчване на обвинителния акт на българските полицаи. Процедура е в изпълнение на молба за правна помощ от Турция, която е изпратена на Районен съд - Бургас от Министерство на правосъдието.
До момента не е постъпила молба от турските власти за екстрадиране на четиримата български граждани във връзка с воденото наказателно производство срещу тях, съобщават от прокуратурата и уточняват, че в случая Европейска заповед за арест е неприложима, тъй като Турция не е член на Европейския съюз.
"В случай, че постъпи искане за екстрадиция по реда на Европейската конвенция за екстрадиция /ЕКЕ/, е важно да се подчертае, че със Закона за ратифициране на тази конвенция от 07.11.2006г., България е изразила декларация по чл. 6 т.1 от ЕКЕ, съгласно която „България ще отказва да екстрадира свои граждани“, се посочва още в съобщение на прокуратурата по случая.
По указание на главния прокурор Сотир Цацаров прокурор от Апелативна прокуратура - Бургас е приел четиримата българи, като ги е информирал за действията на българската прокуратура, постановените съдебни актове и им е разясни правните възможности, с които разполагат за защита на интересите им.
От прокуратурата припомнят съдебната сага по случая в България. 17 април 2008 г. турският гражданин Ялчин Ерджан е прострелян в гърба и е починал. Започва разследване под ръководството на Военноокръжна прокуратура – Сливен.
С постановление на 16.10.2008 г. Военноокръжна прокуратура – Сливен е прекратила наказателното производство като е приела, че от доказателствата по делото е установено, че се касае за случайно деяние по смисъла на чл. 15 от НК. На 03.11.2008 г. Военен съд - Сливен е потвърдил постановлението на ВОП - Сливен, споделяйки извода на прокуратурата, че не е извършено престъпление, а е налице случайно деяние, изключващо вината.
По жалба на адвокат, повереник на наследниците на починалото лице, с определение от 23.12.2008 г. Военнооапелативен съд на Р България е отменил определението на ВОП - Сливен и постановлението за прекратяване и е върнал делото на прокурора за продължаване на разследването и за събиране на още доказателства. След проведено допълнително разследване на 03.07.2009г. ВОП – Сливен отново е прекратила наказателното производство, с подробни аргументи за липса на извършено престъпление от българските полицейски служители. Това постановление на ВОП – Сливен е отменено от Военноокръжен съд – Сливен с определение от 12. 10. 2009 г., с мотиви, че прокурорът не е направил необходимият разбор и анализ на доказателствената съвкупност, поради което е достигнал до грешен правен извод. Определението на ВОП – Сливен е протестирано от прокуратурата и с определение от 13.11.2009 г. Военноапелативният съд на Р България уважава протеста, приема изводите на Военен съд – Сливен за необосновани, отменя определението на съда от 12. 10. 2009 г. и потвърждава постановлението на ВОП – Сливен за прекратяване на наказателното производство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
26179
2
22.03 2017 в 18:19
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Кабинетът на Шолц падна, Мерц е все по-близо до властта в Германия