7 г. затвор: Как българин се радикализира и поиска да се включи в битката срещу неверниците

OFFNews 09 октомври 2024 в 10:49 4210 2

Темида

Снимка Архив

Българин е осъден на 7 г. затвор за убийство и тежка телесна повреда в Сирия, като целта му била да създаде смут и страх у населението.

Прокуратурата не съобщава името му, но случаят е изключително любопитен. С него се е занимавала и вече закритата Специализирана прокуратура.

Първоначално мъжът живеел с майка си, баща си и сестра си в България, където завършил и средното си образование. Спортувал, сред приятелите си бил общителен, но с родителите си споделял рядко.

През март 2020 г., когато бил на 20 г., заминал при вуйчо си във Франция. Известно време живеел при него, но общували рядко. Сам си намерил работа като общ строителен работник. Там той контактувал с екстремисти и средата го настроила радикално.

Няколко месеца живял при приятели. Започнал да изучава исляма, да се интересува от религиозна литература и да слуша проповеди в интернет. Получавал книги на религиозна тематика на турски, английски и френски език от свои приятели в Турция, с които общувал в социалните мрежи. Постепенно започнал да приема хората като неверници.

Често говорел пред приятели, че иска да отиде в Сирия и да се включи в редиците на терористични организации, където щял да защитава жените и децата, и да воюва срещу неверниците.

Малко след като се върнал в България при семейството си, близките му забелязали промяната в поведението му. Променил външния си вид, начина си на хранене и ежедневните си навици. Затварял се в стаята си, където се молел по цял ден на молитвено килимче с неговото име и четял мюсюлманска религиозна литература, говорел, че много хора в Турция имат нужда от помощ, пеел религиозни песни.

В социалните мрежи контактувал с много ислямисти и споделял клипове на хора с качулки, оръжия и униформи, изпращал снимки на воюващи хора, клипове, свързани със Сирия, и споделял желанието си да участва в боевете там.

Поведението му станало повод за семейни разправии, което го принуждавало да напуска дома си и да отива при приятели, с които разговарял основно на тема религия. Казвал, че подкрепя джихада.

В един момент подсъдимият започнал да организира пътуване към Турция, обсебен от идеята да помага на хората в Сирия. На 14 юни 2021 г. купил билет, като обяснил на свой приятел, че пътуването му било финансирано от друг. Извадил си и нов международен паспорт.

Преди да замине оставил на свой приятел саморъчно написано на турски език писмо до родителите си със заръка да им бъде предадено три дни след като замине. В него обяснявал, че ще се присъедини към терористична организация, за да помага на нуждаещите се в борбата срещу неверниците. От съдържанието на писмото ставало ясно, че е религиозно радикализиран, че изборът му е личен и е взел решението си, за да служи на Аллах, както и че това не е саможертва, а дълг.

Написал още, че отива в Рая, че ще се присъедини към армията на Бога, отправял призив към родителите си да не го мислят и заявявал, че ще бъде добре.

В нощта между 19 и 20 юни 2021 г. напуснал България с автобус и пристигнал в Истанбул, където веднага потърсил джамия и място, откъдето може да хване рейс до град Хатай, близо до границата със Сирия. 

След заминаването на подсъдимия в Турция баща му се свързал чрез социална мрежа с човек, с когото синът му контактувал и изпращал пари. Естествено, човекът отрекъл да познава подсъдимия, а после изпратил на бащата снимка с обяснението, че са на почивка. И изтрил чата. Подсъдимият се свързал чрез друга социална мрежа с майка си и ѝ казал, че е в Сирия, след което последвало пълно мълчание.

На 29 юни 2021 г. родителите на младия мъж заминали за Турция и разказали всичко на местните полицейски власти. Подсъдимият бил установен и пратен в репатрационен център в Хатай поради "нарушаване на забранена военна зона". Българските власти също били уведомени. На 10 август с.г. бил предаден на българските власти на ГКПП "Малко Търново".

Младият мъж бил арестуван, а преди внасянето на делото в съда мярката му била изменена в домашен арест.

Присъдата на СГС не е окончателна и подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    890

    2

    Constanza

    09.10 2024 в 19:48

    "След заминаването на подсъдимия в Турция баща му се свързал чрез социална мрежа с човек, с когото синът му контактувал и изпращал пари. "

    От това изречение не става ясно кой на кого е изпращал пари.

    1000

    1

    question

    09.10 2024 в 11:47

    От статията не става ясно кого е убил, ако въобще е убил някого или само е имал намерение...
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице