ChatGPT показва значителна способност за разбиране и изразяване на емоции, надминавайки общото население в тестовете за емоционална осъзнатост. Със своите възможности платформата за изкуствен интелект ChatGPT има потенциал за използване в когнитивното обучение на хора с увреждания на емоционалната осъзнатост, както и в психиатричната диагностика и оценка.
Това става ясно от последното проучване на д-р Зоар Елиозеф, преподавател по психология в Имперския колеж в Лондон и в колежа "Макс Щерн" в Израел, предаде Neuroscience News.
В проучването на д-р Елиозеф е използвана скалата за ниво на емоционална осъзнатост, за да се оценят реакциите на ChatGPT на различни сценарии, като се сравняват резултатите му с нормите на общото население. Чатботът с изкуствен интелект не само надминава средните стойности за хората, но и показва забележимо подобрение с течение на времето.
Според резултатите ChatGPT може да бъде ценен инструмент в когнитивното обучение на клинични популации с нарушения в емоционалната осъзнатост и в улесняването на психиатричната диагностика и оценка.
Това проучване не само демонстрира, че ChatGPT е способен да генерира контекстуално точни емоционални отговори, но и че представянето му значително се подобрява с течение на времето. Тази способност може да има дълбоки теоретични и клинични последици.
Например ChatGPT може да бъде включен в програми за когнитивно обучение на пациенти с увреждания на емоционалната интелигентност. Способността на чатбота да изразява емоции може също така да улесни психиатричната диагностика и оценка, като по този начин допринесе за развитието на общуването.
Въпреки това, както при всяка новопоявяваща се технология, съществуват потенциални рискове, които трябва да бъдат внимателно оценени. От съществено значение е да се продължат изследванията и усъвършенстването на ChatGPT, за да се гарантира, че той насърчава психичното здраве по безопасен и полезен начин.
Илон Мъск с писмо до човечеството: Изкуственият интелект може да ни победи и разруши
Въпреки тези необходими предпазни мерки, това проучване илюстрира значителен скок напред в интегрирането на емоционалния интелект в системите с изкуствен интелект, отбелязва Neuroscience News.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
605
1
16.05 2023 в 14:39
Нищо, което го няма в базите не може да намери.
Една усъвършенствана Гугъл търсачка по няколко думи с възможност да копира по-дълъг текст.
Последни коментари
Име на профил
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Арматурист
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
случайно прочетох
Самотата като гориво: разказ от Здравка Евтимова
Октим
Румъния гласува за президент. Един от фаворитите за поста е националист с руски опорки
Октим
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?