Водещи фигури в областта на разработването на технологии за изкуствен интелект, сред които Илон Мъск и съоснователят на Apple Стив Возняк, предлагат да се направи пауза в обучението на системи, базирани на ИИ, докато не бъдат разработени и приложени надеждни протоколи за сигурност.
В отворено писмо, разпространено от финансираната от Мъск организация с нестопанска цел Future of Life Institute, те предупреждават за потенциални рискове, пред които човечеството може да бъде изправено заради развитието на изкуствения интелект.
В писмото, което вече е подписано от над хиляда водещи експерти и предприемачи, се предлага шестмесечен мораториум върху обучението на системи, които са по-мощни от технологията зад чатбота ChatGPT.
"Мощни системи, базирани на изкуствен интелект, трябва да се разработват, само когато сме сигурни, че от тях ще има полза и рисковете, които може да възникнат при тяхното развитие, ще бъдат управляеми", гласи посланието.
Авторите на писмото призовават разработчиците на изкуствен интелект да работят с политиците и с регулаторните власти, за да бъдат предотвратени опасностите, които може да възникнат.
В призива се посочват четири основни въпроса, които човечеството трябва да си зададе:
- Трябва ли да позволим на машините да заливат информационните ни канали с пропаганда и лъжи?
- Трябва ли да автоматизираме всички работни места, включително и тези, които носят удовлетворение на хората?
- Трябва ли да развиваме интелект от нечовешки произход, който в бъдеще може да ни надмине по брой, да ни превъзхожда интелектуално и да ни замени?
- Трябва ли да рискуваме да изгубим контрола над нашата цивилизация?
Илон Мъск и Стив Возняк са на мнение, че шест месеца трябва да са достатъчни за разработване и прилагане на надеждни протоколи за сигурност. Но призовават и правителствата по света да се намесят, ако някоя компания не спази мораториума.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
2
30.03 2023 в 08:41
-7000
1
30.03 2023 в 00:42
Илон Мъск, американски милиардер, имаше основен принос за първоначалното финансиране на OpenAI, компания с нестопанска цел за изследване на изкуствения интелект, заедно с други организации за набиране на средства от Силициевата долина през 2015 г. Мъск седеше в борда на директорите и дори споделяше президентството му със Сам Алтман. Въпреки това през 2018 г. Мъск напусна екипа на фона на напрежението около президентството на компанията.
Мъск вече не вярваше в бъдещето на OpenAI и вярваше, че компанията е изостанала твърде много от невероятния напредък на Google в AI. Той имаше готово решение, за да го поправи. Искаше да поеме контрола над него, да стане единственият му шеф. Алтман и Грег Брокман, също съосновател и сега председател на компанията, отказаха Мъск да поеме властта. След това милиардерът напусна борда на директорите, официално заради „конфликт на интереси“.
Последни коментари
Разгневени габровци с подписка за прекратяване на лиценза на Енерго-Про
Кремъл не коментира дали Русия е свалила пътническия самолет над Казахстан
Напрежение между Москва и Буенос Айрес заради руски дипломати, отказали проверка за алкохол
Разгневени габровци с подписка за прекратяване на лиценза на Енерго-Про
Сърбия опитала да поддържа паралелна институция в Северно Косово
Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия
Напрежение между Москва и Буенос Айрес заради руски дипломати, отказали проверка за алкохол