Водещи фигури в областта на разработването на технологии за изкуствен интелект, сред които Илон Мъск и съоснователят на Apple Стив Возняк, предлагат да се направи пауза в обучението на системи, базирани на ИИ, докато не бъдат разработени и приложени надеждни протоколи за сигурност.
В отворено писмо, разпространено от финансираната от Мъск организация с нестопанска цел Future of Life Institute, те предупреждават за потенциални рискове, пред които човечеството може да бъде изправено заради развитието на изкуствения интелект.
В писмото, което вече е подписано от над хиляда водещи експерти и предприемачи, се предлага шестмесечен мораториум върху обучението на системи, които са по-мощни от технологията зад чатбота ChatGPT.
"Мощни системи, базирани на изкуствен интелект, трябва да се разработват, само когато сме сигурни, че от тях ще има полза и рисковете, които може да възникнат при тяхното развитие, ще бъдат управляеми", гласи посланието.
Авторите на писмото призовават разработчиците на изкуствен интелект да работят с политиците и с регулаторните власти, за да бъдат предотвратени опасностите, които може да възникнат.
В призива се посочват четири основни въпроса, които човечеството трябва да си зададе:
- Трябва ли да позволим на машините да заливат информационните ни канали с пропаганда и лъжи?
- Трябва ли да автоматизираме всички работни места, включително и тези, които носят удовлетворение на хората?
- Трябва ли да развиваме интелект от нечовешки произход, който в бъдеще може да ни надмине по брой, да ни превъзхожда интелектуално и да ни замени?
- Трябва ли да рискуваме да изгубим контрола над нашата цивилизация?
Илон Мъск и Стив Возняк са на мнение, че шест месеца трябва да са достатъчни за разработване и прилагане на надеждни протоколи за сигурност. Но призовават и правителствата по света да се намесят, ако някоя компания не спази мораториума.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
2
30.03 2023 в 08:41
-4200
1
30.03 2023 в 00:42
Илон Мъск, американски милиардер, имаше основен принос за първоначалното финансиране на OpenAI, компания с нестопанска цел за изследване на изкуствения интелект, заедно с други организации за набиране на средства от Силициевата долина през 2015 г. Мъск седеше в борда на директорите и дори споделяше президентството му със Сам Алтман. Въпреки това през 2018 г. Мъск напусна екипа на фона на напрежението около президентството на компанията.
Мъск вече не вярваше в бъдещето на OpenAI и вярваше, че компанията е изостанала твърде много от невероятния напредък на Google в AI. Той имаше готово решение, за да го поправи. Искаше да поеме контрола над него, да стане единственият му шеф. Алтман и Грег Брокман, също съосновател и сега председател на компанията, отказаха Мъск да поеме властта. След това милиардерът напусна борда на директорите, официално заради „конфликт на интереси“.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
yoghurt
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ
Constanza
Граната избухна на парти в Хърватия: Уби един, рани 4-има