Имаме първата блокада от България, заяви македонският премиер Зоран Заев. По информация на властите в Скопие, България е блокирала преговорната рамка между Северна Македония и ЕС на днешното заседание на Комитета на постоянните представители към Съвета на Европейския съюз.
Същевременно и от българското външно министерство съобщиха, че България е уведомила днес Европейската комисия, че "не е в състояние да приеме предложената към момента преговорна рамка за Република Северна Македония и проекта на декларация към нея, тъй като тя не дава необходимите гаранции за изпълнение на поставените от страната ни условия".
Днес член 2 от Договорa за добросъседство беше нарушен. До момента ние не сме нарушили нищо. Посланието, изпратено днес от съседна България, изобщо не е приятелско, първата стъпка е блокирана, каза Заев.
Посоченият от него член 2 от Договорa за добросъседство между България и Северна Македония предвижда "двете страни да развиват сътрудничеството помежду си в областта на европейската и евроатлантическата интеграция", а България да "споделя своя опит с цел да съдейства" на Северна Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз.
Българските искания ги няма в преговорната рамка на ЕС
Спорните въпроси между София и Скопие, сред тях и искането на България да не се използва терминът "македонски език", не са включени в черновата на преговорната рамка на ЕС за Северна Македония.
"За България е неприемлив вариантът условията ни към Република Северна Македония да бъдат поставени в декларация на Съвета на ЕС, съпътстваща преговорната рамка. Декларацията на Съвета не е правно обвързващ инструмент и не дава търсените от България юридически гаранции. Такива гаранции бихме имали, ако нашите искания бяха отразени в текста на преговорната рамка, за което и настояваме" - гласи официалната позиция на българското външно министерство.
Очаква се окончателният текст на преговорната рамка между Северна Македония и ЕС да бъде одобрен на среща на външните министри на страните членки. Първоначално срещата беше за планирана за 10 ноември, но днес стана ясно, че ще е на 17 ноември.
Ако документът бъде одобрен, следва политическото решение за започване на преговори за присъединяване и първа междуправителствена конференция.
В черновата на преговорната рамка обаче не е посочен срок за провеждане на междуправителствена конференция, няма и посочена дата за започване на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС.
Все пак може да се стигне до решение
Българското външно министерство благодари на Германското председателство на Съвета на ЕС и на комисаря по разширяването Оливер Вархей "за конструктивния подход и всекидневната съвместна работа в търсене на решение".
Позицията на официална София е, че все още не е изключено да бъде постигнато решение - въпреки кратките срокове.
"Щастлив съм, че имаме подкрепата на Германия" - не пропусна да отбележи и македонският премиер Зоран Заев при днешното си изказване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2900
4
07.11 2020 в 13:47
Обзалагам се, че Началниците в ЕС ще принудят Борисов да клекне. Той си го знае.
3943
3
06.11 2020 в 23:48
3000
2
06.11 2020 в 23:09
3943
1
06.11 2020 в 18:31
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград