Национална стачка разклаща замислената от президента Еманюел Макрон пенсионна реформа във Франция, която предвижда увеличаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години.
Днес профсъюзите организират масови протести.
Очаква се разписанието на междуградските и крайградските влакове да бъде силно нарушено.
Много училища и други обществени услуги ще бъдат затворени. На летище Орли в Париж всеки пети полет е отменен.
В парижкото метро ще работят нормално само двете линии без машинисти.
Ще бъде нарушена дейността на предприятията, тъй като работниците ще напуснат работа в опит да провалят планираната промяна.
В Париж и други градове се очакват мащабни демонстрации, които да привлекат десетки хиляди хора, като полицията ще бъде в готовност в случай на насилие от страна на ултралеви.
Денят на общонационални стачки и протести е голямо изпитание за президента Еманюел Макрон, но и за профсъюзите, отбелязва Ройтерс. Проучванията на общественото мнение показват, че 68% от френските гласоподаватели отхвърлят реформата, която според правителството е жизненоважна, за да се гарантира, че пенсионната система няма да фалира.
Предизвикателството пред профсъюзите, които са много по-малко влиятелни във Франция от преди, е дали могат да превърнат противопоставянето на реформата и гнева от кризата с разходите за живот в масов социален протест, който да продължи и след четвъртък и в крайна сметка да накара правителството да отстъпи.
"Инфлацията, условията на труд, пенсиите ... (на хората) им е писнало от всичко това и затова смятаме, че мнозина ще се присъединят към нас", каза Симон Легендр, член на профсъюза CFE-CGC, който представлява работниците с бели якички.
За Макрон залогът е реформаторският му авторитет както у дома, така и сред колегите му от Европейския съюз, а също и контролирането на публичните разходи.
Според оценките на Министерството на труда отлагането на възрастта за пенсиониране с две години и удължаването на периода на изплащане ще донесе допълнителни 17,7 млрд. евро (19,1 млрд. долара) от годишни пенсионни вноски, което ще позволи на системата да излезе на печалба до 2027 г. Профсъюзите твърдят, че има и други начини да се гарантира жизнеспособността на пенсионната система.
Вдигането на възрастта за пенсиониране не е единствената промяна. Съгласно предложенията, представени по-рано този месец от министър-председателя Елизабет Борн, от 2027 г. хората ще трябва да работят 43 години, за да получат право на пълна пенсия, а сега те са 42 години.
Всички профсъюзи в страната - включително така наречените "реформаторски", които правителството се надяваше да привлече на своя страна - осъдиха мярката, както и лявата и крайнодясната опозиция в Националното събрание.
"В четвъртък стените на Елисейския дворец трябва да треперят", заяви във вторник лидерът на Комунистическата партия Фабиен Русел.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-240
7
19.01 2023 в 14:01
2550
6
19.01 2023 в 13:56
-10747
5
19.01 2023 в 13:53
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
2550
4
19.01 2023 в 11:18
-10747
3
19.01 2023 в 10:46
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-240
2
19.01 2023 в 10:28
2550
1
19.01 2023 в 10:22
Последни коментари
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
Борисов взе завоя: Преди щяхме да подкрепим споразумението с Украйна, но Тръмп и Европа вече говорят за мир
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
На Коледа: Масирана руска атака по енергийния сектор на Украйна. Трима ранени в Харков
Кирил Петков показа семейната трапеза, Нинова омеси питка, Божков снима кучето (снимки)