"Ще идвам в София колкото често е необходимо, за да може да се стигне до решение (вдигане на българското вето за членството на Северна Македония в ЕС - б.а.) до края на юни, нямаме време, войната ни показа колко важна е евроинтеграцията."
Това заяви еврокомисарят по въпросите на разширяването Оливер Вархеи по време на форума на тема "ЕС среща Балканите. Поуката от Украйна: Европейското разширяване – защита от войната".
Вархеи допълни, че е "изключително разочарован", че въпросът с началото на преговорите на Скопие за членство в ЕС отново е на дневен ред. Той допълни, че е смятал, че тази тема е била приключена преди две години.
Той даде и пример с коронакризата и доставката на ваксини. По думите му държави като Северна Македония и Албания биха получили много по-бързо ваксини като страни членки, които са интегрирани в ЕС. Другият му аргумент бе свързан с войната в Украйна.
"Войната ни показва, че нямаме време за губене. Нямаме и интерес да губим повече време. Икономическата криза и COVID-19 ни показва до какво може да доведе липсата на интеграция."
"Процесът на интеграция трябва да се ускори за страните от Западните Балкани", заключи той.
По-рано днес външният министър Теодора Генчовска отново заяви, че България може да вдигне ветото си, но след като чрез промени в македонската конституция бъдат гарантирани правата на българите в страната. Тя допълни, че за пореден път ще запознае Вархеи с тази позиция.
Темата за Северна Македония беше една от спорните в последните седмици. Причината е появилата се информация, че правителството ще вдигне ветото преди края на френското председателство на Съвета на ЕС (юни - б.а.) Премиерът и представители на управляващата коалиция отрекоха да има такъв срок. Междувременно Генчовска обвини външнополитическият екип на Петков, че води различна външна политика за Северна Македония. По-късно от ИТН, от чиято квота е и Генчовска, заявиха, че тяхната червена линия е Северна Македония и биха напуснали коалицията, ако България вдигне ветото преди да са изпълнени всички условия, приети в декларацията на Народното събрание.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-60
8
26.04 2022 в 13:47
-60
7
26.04 2022 в 13:44
3767
6
26.04 2022 в 13:43
Ама изобщо не ги интересува на какъв език се говори, кой с кого е враждувал, и кой е изобретил чушкопека.
Задачата на нашата дипломация е да използваме малкото влияние, което имаме, за да издействаме по-приемлива сделка за страната ни. Както направиха гърците с името и териториалните претенции преди години, а те тогава имаха по-сериозна позиция от нас. И затова трябва да се избира това, което наистина е важно - защита на етническите българи извън наша територия, както и на правото им на самоопределение и обществен живот, и като второстепенна цел изменение на образователната им доктрина така, че да спре да повтаря югославските лъжи. Всичко останало е чесане на егото.
3767
3
26.04 2022 в 13:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
2550
1
26.04 2022 в 12:42
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара