Стандарт енд Пуърс понижи кредитния рейтинг на Русия до ниво 'боклук'

OFFNews 26 февруари 2022 в 11:50 1869 1

Агенция "Стандард енд Пуърс" (S&P Global) понижи кредитния рейтинг на Русия до ниво "боклук" (високорисков кредитен рейтинг), което е знак за това как наложените през последните дни западни санкции вече нанасят сериозен удар на финансовите пазари на страната, съобщава "Файненшъл таймс", цитиран от БНР.

Рейтинговата фирма заяви късно в петък нюйоркско време, че ще намали кредитния рейтинга на Русия от "ВВВ-" до "ВВ+". Решението на S&P лишава Русия от нейния инвестиционен рейтинг, като това е една от трите водещи рейтингови агенции, която направи това, изтласквайки Москва в лигата на по-рисковите държави. Обикновено те плащат по-високи разходи по заемите.

"Понижаването е следствие от рязката ескалация на руската военна намеса в Украйна, което предизвика серия от строги икономически и финансови санкции от правителствата на САЩ, ЕС и Обединеното кралство, наред с други", посочи "Стандард енд Пуърс".

"Според нас санкциите, обявени до момента, могат да имат значителни негативни последици за способността на руския банков сектор да действа като финансов посредник за международната търговия", добави кредитната агенция.

S&P посочва още, че може да намали допълнително рейтинга на Русия през следващите три месеца, след като анализаторите на агенцията имат "повече яснота за пълните макроикономически последици от съществуващите санкции и развитието на геополитическия конфликт“.

Друга от основните кредитни агенции - "Муудис" (Moody's Investors Service), също обяви късно в петък вечерта, че е поставила кредитния рейтинг на Русия под преглед в посока негово понижение.

Русия все още има статута на инвестиционен клас по отношение на кредитния си рейтинг както от страна на "Муудис", така и от трета водеща агенция - "Фич" (Fitch).

Финансовите пазари на Русия бяха разтърсени тази седмица, след като Владимир Путин нареди пълномащабна инвазия в Украйна. Фондовият пазар в Москва загуби една трета от стойността си, измерено в щатски долари, отбелязвайки най-лошата седмица в своята история, според данните на анализаторската компания Refintiv.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови