Действащи от името на руската държава хакери са извършвали "стратегечески шпионаж" срещу правителства, мозъчни тръстове, компании и хуманитарни организации в 42 страни, подкрепящи Киев, се казва в доклад на "Майкрософт", цитиран от Асошиейтед прес.
От началото на войната руските кибератаки срещу съюзниците на Украйна са били успешни в 29% от случаите. В поне 1/4 от тях е имало кражба на данни, пише президентът на софтуерния гигант Брад Смит.
Близо 2/3 от "мишените" са членки на НАТО. Главната цел са били САЩ, следвани от Полша, която е основният канал за военна помощ за Украйна. През последните два месеца се наблюдава увеличение на хакерските атаки и срещу Дания, Норвегия, Финландия, Швеция и Турция.
Изненадващото изключение е Естония, където "Майкрософт" не са засекли нито едно киберпроникване от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари. Компанията отдава това на факта, че Естония е възприела т. нар. облачни технологии (cloud computing), които правят по-лесно засичането на нарушители.
В киберзащитата на някои европейски правителства продължава да има значителни слабости, констатира "Майкрософт", без да уточнява кои.
Половината от 128-те атакувани организации са държавни ведомства, а 12% - неправителствени структури, най-вече мозъчни тръстове и хуманитарни организации. Сред мишените са също компании от телекомуникационния, енергийния и отбранителния сектор.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
885
1
25.06 2022 в 21:40
То е ясно ние към кои спадаме.
Последни коментари
Constanza
Роберт Фицо обещава да блокира пътя на Украйна към НАТО
Незначителен червей
Джевдет Чакъров: Виновни сме, че утвърдихме Пеевски. Друг го създаде
baba Yaga
Роберт Фицо обещава да блокира пътя на Украйна към НАТО
БотоксПутю
Гърция налага по-високи глоби за забранени предмети в колата
Елмира Димитрова
България ще произвежда военна техника по стандартите на НАТО