Британският милиардер Ричард Брансън предлага като залог своя остров Некер в Карибско море, за да спаси своите авиокомпании Virgin Atlantic и Virgin Australia.
Двата авиопревозвача са заплашени от фалит заради срива на пътници и Брансън иска финансова помощ от британското и от австралийското правителства, за да ги спаси.
В отворено писмо до служителите Брансън пише че оцеляването на Virgin Atlantic и Virgin Australia е необходимо, за да се поддържа ефективна конкуренция на British Airways и Qantas. „Ако Virgin Atlantic изчезне, Quantas ще получи пълен монопол над австралийското небе“, твърди Брансън.
Брансън наля $250 млн. в компаниите от групата Virgin, но в писмото си той обяснява, че е готов и да заложи своя остров Некер, за да набере колкото може повече пари, за да спаси колкото е възможно повече работни места.
Много авиокомпании по света получиха правителствена подкрепа. Без нея конкуренцията ще бъде нарушена и ще бъдат загубени както стотици хиляди работни места, наред с критична свързаност и огромна икономическа стойност, казва той.
Забраните за пътуване и националните карантини доведоха глобалната авиация буквално пред спиране, карайки авиокомпаниите да приземят самолетите и да пуснат служителите в неплатен отпуск.
Докато американските авиокомпании ще получат десетки милиарди долари в подкрепа като част от плана за стимули за $22 трлн., правителствата в Европа не са приели спасителни планове за своите превозвачи. Вместо това отделните авиокомпании получават държавна подкрепа за заплати и кредити.
Нискотарифният авиопревозвач EasyJet обяви, че е получила кредит от £600 млн. чрез програмата на британското правителството за финансиране на засегнатите от кризата компании. British Airways и Virgin Atlantic са подали молби до държавата, за да финансира 80% от заплатите на общо 38 000 служители.
Според публикация във в. „Файненшъл таймс“ британското правителство е върнало молбата на Virgin Atlantic за кредит от £500 млн., защото не е харесало предложението ѝ.
Брансън е критикуван, че търси помощ от Лондон, а в същото време не плаща данъци във Великобритания, понеже се води жител на остров Некер, част от офшорната зона Британски Вирджински острови, който е купил на 29-годишна възраст.
В писмото си той засяга въпроса, като пише, че със съпругата си Джоан „не сме напуснали Великобритания по данъчни причини, а заради любовта си към прекрасните Британски вирджински острови и специално към остров Некер“. Компаниите от групата Virgin си плащат данъците във Великобритания, добавя той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10212
1
21.04 2020 в 20:38
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара