Разрив в отношенията между Франция, от една страна, и САЩ и Австралия, от друга, е налице след създаването на стратегически Индийско-тихоокеански съюз по инициатива на американския президент Джо Байдън.
Страните в него са САЩ, Австралия и Великобритания. Невключената Франция е била информирана за основаването му едва часове преди официалното полагане на началото му.
Днес Франция привика посланиците си в САЩ и Австралия за консултации в знак на несъгласие. Външният министър Жан-Ив льо Дриан заяви, че "изключителното решение" е оправдано, поради "изключително тежките последствия" от новото стратегическо партньорство в отбраната. То е довело до анулиране на сделка за 37 милиарда долара за покупката от Канбера на френски подводници.
Решението за извикването на посланиците от САЩ и Австралия е било взето по искане на президента Еманюел Макрон.
Алиансът, известен като AUKUS, ще даде възможност Австралия да получи технологията за изграждане на подводници с ядрени реактори.
САЩ: Францзия остава ключов съюзник
По-късно САЩ потвърдиха, че Франция oстава "ключов съюзник", съобщи Ройтерс.
"Франция е ключов партньор и най-старият ни съюзник", посочи говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. Вашингтон се надява да продължи дискусиите по въпроса на високо равнище, включително на сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
Австралия: Съжаляваме за решението на Париж
Австралия изрази съжалението си за решението на Франция за посланиците заради оръжейната сделка и увери, че цени отношенията си с Париж и ще продължава да поддържа контакти с Франция по много въпроси от общ интерес, въз основа на споделени ценности.
Споразумението между трите страни е опит да се противопоставят на влиянието на Китай, но то разгневи Франция заради пропадналата сделка с Канбера.
Договорът с френската компания "Навал груп" за 12 конвенционални подводници беше на стойност 40 милиарда щатски долара. Австралия го прекрати, след като сключи партньорство в сферата на сигурността със САЩ и Великобритания, което предвижда да построи най-малко 8 ядрени подводници с американска и британска технология.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
9
18.09 2021 в 22:31
Договорът беше за 66 милиарда. Макар че за мене е странно което и да е вменяемо правителство да говори с французите, след курвинските им номера със шведския Грипен, руските Мистрали, индийските Рафали.
23293
8
18.09 2021 в 22:20
1220
7
18.09 2021 в 21:17
https://www.politico.eu/article/why-australia-wanted-out-of-its-french-sub-deal/
май франсетата напълно закономерно цунаха летвата
-1580
6
18.09 2021 в 20:39
23293
4
18.09 2021 в 19:07
Но ако не ти е трудно, дай списъка с измамите от тоя тип на руснаците.
А виж, как жабарите излъгаха руснаците по поръчка на краварите - всички помним. Не че сами не се оказаха преметнати.
6145
1
18.09 2021 в 18:07
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?