Путин одобри рекордни разходи за отбрана - 1/3 от бюджета на Русия

OFFNews 02 декември 2024 в 12:57 1759 10

Владимир Путин

Снимка Getty images

Владимир Путин

Руският президент Владимир Путин одобри рекорден бюджет за отбрана, като задели една трета от общите разходи на правителството, тъй като войната в Украйна вече почти 3 години изчерпва ресурсите и на двете страни, съобщи Си Ен Ен.

В бюджета за 2025 г., публикуван в неделя, за отбрана са отделени около 126 млрд. долара (13,5 трилиона рубли), което е 32,5% от държавните разходи. Това е с около 28 млрд. долара (три трилиона рубли) повече от предишния рекорд, поставен през тази година.

В новия тригодишен бюджет се предвижда леко намаляване на военните разходи за 2026 и 2027 г. Законодателите и в двете камари на руския парламент са дали благословията се за него.

Войната на Русия в Украйна е най-големият конфликт в Европа след Втората световна война. В момента Москва постига успехи на ключови места по фронтовата линия и води контраофанзива в Курска област - мястото на единствения голям военен успех на Киев през тази година.

Наричат конфликта в Украйна война на изтощение, защото и двете страни се опитват да изтощят другата. Но войната поглъща огромни ресурси и на двете държави.

Украйна винаги е била в затруднено положение, когато става въпрос за средства и жива сила, въпреки че получи милиарди долари помощ от западните си съюзници, включително над половин милиард за ново военно оборудване, обещано от Германия в понеделник.

Предстои да разберем колко помощ ще продължи да идва от Съединените щати, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп встъпи в длъжност.

Междувременно Русия разполага с повече оръжия, боеприпаси и персонал, но натискът върху икономиката и населението ѝ нараства.

През последните 2 г. Русия увеличи военните си разходи, а икономиката ѝ показва признаци на прегряване: инфлацията е висока, а компаниите са изправени пред недостиг на работна ръка. Опитвайки се да овладее ситуацията, Руската централна банка повиши лихвените проценти до 21% през октомври - най-високите от десетилетия насам.

Междувременно Украйна продължава да получава значителна военна помощ от своите съюзници. Германският канцлер Олаф Шолц, един от основните поддръжници на Украйна, обяви военно оборудване за Киев на стойност над 650 млн. евро, което трябва да бъде доставено през декември.

И макар че Русия разполага с много повече хора от Украйна, тя търпи значителни загуби на бойното поле, а набирането на новобранци вече е проблем. Последния път, когато руските военни въведоха частична мобилизация, стотици хиляди мъже избягаха от страната.

Наскоро Северна Корея изпрати войници, които да помогнат на Русия на фронта. Според украинския президент Володимир Зеленски около 11 000 севернокорейски войници се намират в Курск.

Част от оръжията на Русия също са севернокорейски, такива са например една трета от балистичните ракети, изстреляни по Украйна тази година.

Севернокорейските войски могат да помогнат в усилията на Русия за известно време, но материалните загуби може да се окажат по-трудни за компенсиране.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    173

    10

    Johnny B Goode

    02.12 2024 в 15:28

    ...Рашата отива там....


    Аман от AI който знае по-добре от мен какво искам да кажа....

    173

    9

    Johnny B Goode

    02.12 2024 в 15:27

    Гадната истина е, че Вашата това там където е СССР, но още има гадни копейки да раздава на гадни типове да и прокарват гадната политика.
    Колкото до БВП и процентите, добре, че БВП-то им е колкото на Италия. И 100% да го дадат за войни, пак ще трябва Северна Корея да им помага.

    1000

    8

    GadnataIstina

    02.12 2024 в 14:19

    Пичове не казвам, че не сте прави. Уточнението ми е за хората които не правят разлика между БВП и държавни разходи. В цял свят военните разходи се съотнасят къмто БВП.

    Утре някой откачен съфорумец ще тръгне да разправя, че Русия харчи 32,5% от БВП за отбраната и ще стане за смях ... та затова обяснявам, че реално руснаците дават 6% от БВП за отбрана.

    За сравнение САЩ харчат около 3% от БВП за отбрана. Другото с държавните разходи също е интересна разбивка и говори много за политиката на една държава. Примерно може да видите какъв процент от държавните разходи на БГ отиват за МВР и какви за култура :))))

    55

    7

    Джендо Джедев

    02.12 2024 в 14:12

    alfa,

    То наистина е от единия джоб - в другия, ама по пътя между двата парите се губят. Под формата на скрап в Украйна. Та с всяко завъртане парите стават все по-малко. И в двете джобчета.

    2550

    6

    alfakentavur

    02.12 2024 в 13:46

    GadnataIstina се регистрирал преди една година, но досега си пазел тази спяща тролористична клетка и вече решил да я използва.

    Добре, че ни открехна че парите се местят от единия джоб в другия.
    Искаш ли сега аз нещо да те открехна?
    Когато си местиш парите от единия джоб в другия, те си остават едни и същи. Когато обаче ги вадеш навън си начисляваш и печалба и стават повече. Капиш? :)

    55

    5

    Джендо Джедев

    02.12 2024 в 13:19

    GadnataIstina,

    Между БВП и държавен бюджет има извеснти разлики. ;)

    Военното производство не създава добавена стойност когато се хвърля на фронтовете, а е точно както го казваш - от единия джоб в другия. Държавата взима от данъците ти и с тях ти плаща заплатата. Ти й правиш ракета, която тя издумква някъде си. И парите за тая ракета са изгорели. БУКВАЛНО. След това държавата взима ще пари за нова ракета и ти плаща да я произведеш. Но в чувалчето на държавата вече има по-малко пари. Малко като в оня виц с мутрите - "Въртим тук едни пари с браточката...".

    55

    4

    Джендо Джедев

    02.12 2024 в 13:11

    Путлер хлъзна Рашка по пътя на СССР.

    Моркова, обаче, май ще ги включи в НАТО - преизпълняват тия прочути 2.5%, значи според него са идеален кандидат. :D

    1000

    3

    GadnataIstina

    02.12 2024 в 13:10

    После големите разходи за отбрана звучат много стряскащо когато си България (или дори Гермния) защото това са пари които напускат националната икономика и се вливат в повечето случаи в американската.

    И тук ще разкрия една огромна тайна за читателите на Офф... Русия не купува оръжие от почти никого освен от себе си. Т.е. мести парите от единия в другия джоб.

    За другото, че се оголват малко повече други сектори от обществения живот и че икономиката се пренасочва основно към производство на оръжие съм съгласен :)

    1000

    2

    GadnataIstina

    02.12 2024 в 13:08

    Така написано в статията звучи като нещо грандиозно. Ако погледнем обаче цифрите имаме - БВП на Русия за 2023г - 2.021 трилиона щатски долара (данни на Световната банка). Айде да сметним сега 126 млрд долара какъв процент от БВП са :)

    0.126 / 2.021 * 100 = 6.23%. Уау :D

    Ми тя Полша отделя 5% от БВП за отбрана без да е във война

    1057

    1

    danvan

    02.12 2024 в 13:05

    Увеличението на военните разходи в руския бюджет за 2025 г. до 145 милиарда долара ще има значителни икономически последици:

    Намаляване на инвестициите в други сектори: Приоритетизирането на военните разходи ще доведе до по-малко средства за социални програми, образование, здравеопазване и инфраструктура. Това може да забави икономическия растеж в дългосрочен план.

    Фискален натиск: Увеличените разходи за отбрана ще засилят бюджетния дефицит, особено ако приходите от износ на енергийни ресурси намалеят поради санкции или понижение на цените. За да покрие дефицита, правителството може да прибегне до заемане, което ще увеличи държавния дълг.

    Инфлационен натиск: Повишените държавни разходи, особено в условията на ограничени приходи, могат да стимулират инфлацията. Това ще засегне покупателната способност на гражданите и ще влоши качеството на живот.

    Износване на икономическия потенциал: Пренасочването на ресурси към военния сектор ограничава способността на частния сектор да се развива
     
    X

    Доц. Георги Лозанов: Заживяваме в обратна дискриминация и диктат на малцинствата