Крайнодясната Австрийска партия на свободата, ръководена от Херберт Кикъл, победи на парламентарните избори в Австрия, но ще ѝ е много трудно да сформира управляваща коалиция.
Партията на Кикъл получи 29,2% от гласовете, докато консервативната Австрийска народна партия - 26,5%. На трето място е Социалдемократическата партия на Австрия - с 21% от гласовете. Избирателната активност е била 74,9 %.
Крайната десница ще получи 58 места в парламента от общо 183, консерваторите - 52, а социалдемократите - 41.
Австрийската партия на свободата (FPÖ) е далеч от абсолютно мнозинство, а лидерът на консервативната Народна партия, настоящият канцлер Карл Нехамер, изключи възможността за коалиция с Кикъл.
Никой не иска да е с Кикъл
Основните теми в кампанията бяха миграцията и бежанците, както и инфлацията и войната в Украйна.
След оповестяването на предварителните резултати в неделя вечерта Херберт Кикъл заяви, че неговата партия е „отворила вратата към нова ера“.
„Днес ние заедно написахме част от историята“, заяви 55-годишният политик пред ликуващите си поддръжници във Виена.
Кикъл заяви също, че е готов да състави правителство с „всяка от партиите“ в парламента. „Нашата ръка е протегната във всички посоки“, добави той.
Канцлерът Карл Неамер заяви в централата на Австрийската народна партия, че разбира разочарованието на нейните членове и отново подчерта, че не е готов да работи с партията на Кикъл.
В Австрия крайната десница отдавна е била на власт и преди, и то неведнъж. От основаването си през 1956 г. FPÖ е участвала в три управленски коалиции с консерваторите - от 1983 до 1986 г., от 2000 до 2006 г. и от 2017 до 2019 г.
Но никога досега FPÖ не са ставали най-голямата партия.
Без Австрийската народна партия Кикъл няма да може да състави правителство, но нейният лидер беше съвсем ясен за такава коалиция.
„Невъзможно е да се изгради държава с Кикъл“, заяви канцлерът Нехамер.
„Зелените“, ръководени от австрийския президент Александър Ван дер Белен, също напълно изключват партньорство с FPÖ заради „антиевропейската“ ѝ позиция и отказа ѝ да осъди руската инвазия в Украйна.
Освен това, преди изобщо да се стигне до сондажи за възможна коалиция, Кикъл би трябвало да получи мандат за съставянето на правителство от президента. Този мандат по правило се дава на победителя от изборите, но това не е фиксирано в конституцията. А Александър Ван дер Белен вече изрази резерви по този въпрос, отбелязва ARD.
Приятел на Кремъл
Въпреки това победата на партията на Кикъл в Австрия няма да зарадва нито Брюксел, нито Киев. Кикъл обеща на австрийците да построи непристъпна „крепост Австрия“ за мигрантите.
По време на предизборната кампания Кикъл говореше и за това, че ще стане "народен канцлер" (Volkskanzler), което напомня термина, използван по адрес на Адолф Хитлер в нацистка Германия.
Кикъл се противопоставя и на отпускането на средства за подпомагане на отбраната на Украйна. Той критикува санкциите, наложени на Русия, и твърди, че САЩ и НАТО са главните виновници за войната в Украйна.
Кикъл твърди, че ако дойде на власт, Австрия ще спазва строг неутралитет.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
123
1
30.09 2024 в 16:55
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара