Полицията в Южна Корея обискира президентския офис на Юн Сук Йол в Сеул след неуспешния му опит да наложи военно положение миналата седмица.
Властите заявиха, че въпреки че са получили достъп до офисите на държавната служба, те не могат да влязат в основната част на офиса на Юн, която е блокирана от охрана, предаде Франс прес.
Президентът Юн, който остана на поста въпреки гласуването за импийчмънт и многобройните призиви към него да се оттегли, е изправен пред множество разследвания от различни клонове на правителството по обвинения в бунт и държавна измяна.
Междувременно бившият министър на отбраната на страната Ким Йонг-хюн, който пое отговорността за обявяването на военно положение, направи опит за самоубийство във вторник, след като беше задържан, съобщи Би Би Си.
В момента Ким, който бе задържан в неделя, "няма здравословни проблеми", стана ясно от изявление на полицията. Той беше арестуван в неделя.
Много служители, близки до Юн, също подадоха оставки след краткотрайното обявяване на военно положение.
Законодателите от управляващата партия се обединиха, за да бойкотират вота за импийчмънт на Юн като президент, след като той се съгласи да съкрати мандата си и да не се намесва във външните и вътрешните работи на страната.
Въпреки това опозиционната Демократическа партия, която има мнозинство в парламента, разкритикува сделката между управляващата партия и президента, като лидерът на групата Парк Чан-дае я нарече "незаконно, противоконституционно второ въстание и втори преврат".
Протестиращите все още са по улиците, призовавайки Юн да се оттегли.
Натискът върху президента нараства
Осемнадесет следователи бяха изпратени в президентската канцелария, за да изземат записи, свързани със заседание на кабинета, проведено в нощта на обявяването на военно положение, пишат местни медии.
Президентът, който беше сред заподозрените, изброени в заповедта за обиск, не е бил в кабинета си по това време. В момента служителите преговарят с екипа му по сигурността как ще бъде извършено претърсването.
Преди да стане президент, Юн се издигна до прокурор, който отстранява високопоставени служители. През 2016 г. ръководи разследване срещу бившия президент Пак Гън Хе, което в крайна сметка доведе до нейния импийчмънт.
Екипите по сигурността на предишни президенти са отказали достъп на следователите за извършване на подобни обиски. Според експерти опитът за претърсване показва обаче, че властите засилват натиска върху президента и неговите съюзници.
Северна Корея се подигра с "безумния" опит за военно положение на "диктатора" Юн
Междувременно за първи път медиите в Северна Корея съобщиха за случващото се в Южна Корея, като се подиграха на опита за налагане на военно положение.
В статия на шеста страница на севернокорейския държавен вестник Rodong Sinmun в сряда се казва, че "безумният акт" на Юн е "подобен на държавния преврат от ерата на военната диктатура отпреди десетилетия".
"Той нагло размаха остриета и оръжия на фашистката диктатура срещу собствения си народ", се казва в статията.
Rodong Sinmun пише още, че събитията в Сеул са "разкрили слабостта на южнокорейското общество, че внезапното обявяване на военно положение от Юн е израз на отчаяние и че политическият живот на Юн може да приключи рано".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Смъртоносни вируси изчезнаха от австралийска лаборатория
БНБ е твърдо против предложения проект на държавен бюджет
Радев: Пеевски е санкциониран за гранд корупция, няма да забравя този факт
Ивелин Михайлов вече не е изпълнителен директор на Исторически парк