Древната асирийска столица Нимруд - днес град в Ирак, обявен за част от световното културно наследство от ЮНЕСКО - тъне в развалини. Ценни артефакти, свидетелстващи за древния живот в Месопотамия, са унищожени. Статуи са разбити, а от древния огромен зикурат е останала само малка част.
Това виждат журналисти от Би Би Си, които влизат в окупирания доскоро от "Ислямска държава" град и снимат това, което е останало от него. Навлизането в Нимруд става възможно, след като правителствените сили си върнаха контрола над него. Военните сражения за града бяха част от офанзивата срещу джихадистите с цел завземане на Мосул, който беше изцяло под техен контрол в продължение на две години.
Нимруд се намира на около 30 км от Мосул, на източния бряг на река Тигър. През 879 г. пр. Хр. градът е обявен за столица на Асирия от цар Ашурназирпал Втори, под чието управление градът е сред най-големите и проспериращи в света. Тогава Асирия е в разцвет и се превръща в първата световна империя. Тя обхваща териториите на целия Близък Изток и Египет. Като столица на империя, Нимруд е пазел несметни богатства. Тогава е построен и царският дворец, чиято красота е описана в Библията. На входа му стоят известните статуи, изобразяващи бикове с човешки глави.
Изграден е и един от най-големите зикурати по това време в Месопотамия. През 1989 година под руините му е намерено Нимрудското съкровище - колекция от 300 бижута, която се определя от археолози като най-ценната откривана находка след гроба на Тутанкамон.
Във видеото може да видите кадри от града преди завземането му от ИДИЛ:
За съжаление, от богатото културно наследство е останала една малка част след години на опустошение:
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?