Ексклузивно Десислава Иванчева е помилвана, очаква се да излезе от затвора днес

Огнян Минчев: САЩ не могат да подарят лесна победа на Русия в Украйна

''Доналд Тръмп ще прояви подчертано уважение към Путин и Си Дзинпин,'' каза още политологът

OFFNews 11 януари 2025 в 13:30 4955 4
Огнян Минчев

Снимка БТА

Огнян Минчев

Отношенията между Европа и САЩ по време на втория мандат на Тръмп ще бъдат много по-трудни, отколкото при други стопани на Белия дом. Тази прогноза направи пред БНР политологът Огнян Минчев от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По думите му новоизбраният американски президент не харесва европейската интеграция – нещо, което е голям проблем за Европа, защото европейската интеграция прави Европа значим субект в международните отношения. Тръмп предпочита САЩ да имат контакти с отделни европейски страни, защото така възможността за влияние е по-голяма, посочи политологът.

5% за отбрана е напълно нереалистична цифра не само за Европа, но и за САЩ. Единствените страни в НАТО с разходи над 4% са Полша и някои от балтийските държави, които са прифронтови. Някои европейски страни все още не са достигнали 2%, обясни Минчев. По думите му, предложението за 5-те процента напълно се вписва в начина, по който Тръмп формулира въпроси и тръгва да ги разрешава.

"Това е типичната негова стилистика – когато трябва да бъде очертан определен проблем или определена стратегия на Белия дом, той предпочита да излезе с да излезе с бомбастично, дори скандално или конфликтно изказване, което пакетира, увива реалността около интереса, който иска да защити и скандализира както мишената на това изказване, така и по-широките кръгове и по този начин позволява на Тръмп да започне разговора от привилегировани позиции."

"Начинът, по който Тръмп формулира претенциите на САЩ към Гренландия, Панамския канал и Канада – те имат определен смисъл, но самото формулиране означава потъпкване на международното право, каквото то е. Подобни изказвания, колкото и в употребата на Тръмп да са театрални, а не толкова реална опасност, са контрапродуктивни", коментира Минчев в предаването "Събота 150". Според него въпросният подход е характерен и за водещи фигури от неговия екип, не само на Илон Мъск.

По време на втория мандат на Доналд Тръмп ще видим отново подчертано уважение към Путин и Си Дзинпин, смята политологът. Същевременно той отчита "подигравателно отношение" на Тръмп към лидери на държави, които са съюзници на САЩ.

Според Минчев по казуса с прекратяване на войната в Украйна "не само европейските съюзници на Украйна ще му въздействат, но и редица сили в американските държавни институции". Украйна не може да разчита на пряка и особена симпатия сред администрацията на Тръмп, но може да разчита на здрав разум, изказа мнение политологът.

САЩ не могат да си позволят да подарят лесна победа на Русия в Украйна, подчерта Огнян Минчев. Той допълни, че подобна "лесна победа" ще окаже негативно отражение върху американските национални интереси.

"За разлика от първия мандат, сега Тръмп ще бъде подкрепен от много голям и добре структуриран екип от негови лоялни сътрудници, който би трябвало да намали рисковете от този тип транзакционна политика."

Спиране на бойните действия и опит за дипломатическо регулиране на конфликта е най-вероятният към този момент сценарий, обобщи мненията на експерти Огнян Минчев.

"Украйна няма да може да бъде заставена да приеме унизително поражение. За окончателен мир на този етап не може да става дума. Замразяването на конфликта може в крайна сметка да се окаже в полза на Кремъл. От друга страна, Украйна също се намира на границата на своите възможности, на своите ресурси. Може би има основания гледната точка, че на този етап може би е по-добре да бъдат спрени военните действия, а на демаркационната линия да бъдат поставени надеждни омиротворителни сили."

Виж още за:
    Най-важното
    1
    2
    3
    4
    5
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -1720

    5

    Far Rider

    11.01 2025 в 16:52

    Ех, чак толкова изхвърляне! САЩ ще подарят победата! Сякаш я имат в джоба си. Видяхме ги и тях, и НАТО, и ЕС. Огромни обещания като Слънчевата система и изпълнения по-малки от песъчинка. Тръмп вече се е договорил да не преи на Путин да направи десант на 09.09.2025 в Бургас и Варна. Честито!

    -600

    3

    LegendOfZelda

    11.01 2025 в 14:37

    Този какви врели некипели говори...за разлика от първия мандат, сега Тръмп ще е обграден от лоялисти, които щели да диктуват здрав разум.. Моля? Точно обратното е вярно'! Ще си прави каквото иска без никаква отчетност. Няма да се притеснява и от преизбиране. Сенатът, конгресът, Висшият съд са негови. Мъск е с него, Цукербърг и Безос се навъртат... в шок съм какви хора преподават в СУ
     
    X

    Русия срещу балтийските държави. Фронтова линия с Камен Невенкин