Кремъл е спечелил 3 млрд. евро данъци от компании от ЕС

OFFNews 14 януари 2025 в 10:43 2024 2

Пазарът в Русия

Снимка Getty images

През 2023 г. Кремъл е спечелил около 3 млрд. евро данъци от компании от Европейския съюз, които все още работят в Русия. Това сочи доклад на двете неправителствени организации B4Ukraine и Squeezing Putin и Института за икономика в Киев, цитиран от Politico.

Чуждестранните компании в Русия са основен източник на средства за военния фонд на Кремъл, тъй като продължават да продават стоки като хранителни продукти, тютюн и дрехи, които не са под санкции. Общата сума нараства до 21,6 млрд. долара (21,2 млрд. евро) за 2023 г., като се вземат предвид компаниите от държави, които са проукраински настроени или откровено подкрепят агресивната война на Русия.

Тютюневият гигант Philip Morris е най-големият чуждестранен печеливш в Русия. Производителят на Marlboro е събрал приходи от почти 7 млрд. долара през 2023 г. Компанията е платила 208 млн. евро под формата на данъци, което е повече от 144 млн. евро за предходната година. Изданието е потърсило коментар от Philip Morris за дейността ѝ в Русия, но не е получило отговор.

Докато повечето западни компании са готови да напуснат страната или вече са го направили, неколкостотин останаха в Русия, след като шефът на Кремъл Владимир Путин започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г. В края на миналата година Lufthansa Technik и Carlsberg напуснаха руския пазар.

От 1600-те компании, разгледани от изследователите, повече от 900 са от страните от Г-7, които подкрепят Украйна политически, финансово и военно.

"930 фирми от Г-7 и ЕС са най-големите платци на данъци върху печалбата в Русия, като 16 от 20-те най-големи платци са от тези страни", се казва в доклада.

Ако се ограничим до ЕС, в доклада се изброяват не по-малко от 827 фирми. Взети заедно, те "генерират приходи от 81,4 млрд. долара (79 млрд. евро), което е спад спрямо 111,4 млрд. долара през 2022 г., но вноските им за данък печалба се запазват на ниво от 3 млрд. долара", се казва в доклада, озаглавен "Корпоративни поддръжници на руската война в Украйна".

Френската фамилия Мюлиес също остава силно експонирана към Русия. Нейните магазини за търговия на дребно Leroy Merlin и веригата супермаркети Auchan се нареждат на 3-то и 7-мо място по приходи от руски произход през 2023 г.

Говорител на Leroy Merlin посочи, че холдинговото дружество ADEO е прехвърлило собствеността на руския си клон на местно управление от края на 2023 г. Auchan не е коментирала.

В топ 20 влизат още хранителни конгломерати като "Нестле", "Марс" и "Пепси", както и германските търговци на дребно "Метро" и "Глобус". Китайските компании включват автомобилни играчи като Haval и нейния собственик Great Wall Motors, но също и Chery, Geely, собственик на Volvo, FAW и Changan.

Тази година корпоративният данък върху печалбата в Русия ще се повиши от 20% на 25%, което означава, че приносът на западните компании може да се повиши още повече.

    Най-важното
    1
    2
    3
    4
    5
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Подкрепете канала на OFFNews!