Международният съд на ООН разглежда делото, заведено от Южна Африка, обвиняващо Израел в извършване на геноцид срещу палестинците в Газа, съобщиха Си Ен Ен и Би Би Си.
В изявление представители на Южна Африка призоваха съда да нареди на Израел да спре военните операции в Ивицата. Съдът ще излезе само със становище по обвиненията в геноцид, тъй като делото не е наказателен процес. Очаква се съдиите да се произнесат първо по спешното искане на Южна Африка за незабавно прекратяване на военната операция. Решението може да отнеме няколко седмици и едва след това съдиите ще обсъдят обвиненията в геноцид.
Израел категорично отхвърли обвинението като "неоснователно".
По време на заседанието стотици хора се събраха пред Двореца на мира на Международния съд, като се стигна и до грозни сцени, отбелязва изданието. Стигана се до намеса на нидерландската полиция в опит да задържани протестиращи палестинци и израелски поддръжници.
Стотици хора, развяващи палестински знамена призоваваха за прекратяване на огъня. Израелски поддръжници поставиха екран, показващ изображения на някои от заложниците, които все още се държат в Газа. Пропалестински протести имаше и в Кейптаун, Южна Африка.
Южна Африка представя изложенията си пред съда днес, а Израел ще представи своята защита в петък.
Според представители на Южна Африка действията на Израел "целят да доведат до унищожаването на значителна част от палестинската национална, расова и етническа група".
В изявлението се казва още, че "Израел убива палестинци в Газа, причинява сериозни телесни и психически наранявания и налага условия на живот, предназначени да доведат до физическото унищожение на палестинците". Освен това представители на обвинението призовават съдът да приложи спешно "временни мерки", включително прекратяване на всички военни действия в Газа от страна на Израел.
Израел защити действията си в Газа, заявявайки, че отговаря на смъртоносните атаки на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., нминистърът на правосъдието на Южна Африка Роналд Ламола контрира, че никаква атака „не може да е оправдание или да защити нарушенията на Конвенцията [за геноцида] ".
Израел е страна по Конвенцията за геноцида от 1948 г., която дефинира геноцида и задължава държавите да го предотвратяват.
Международният съд е върховният съд на ООН, базиран в Хага, Нидерландия. Неговите решения са теоретично правно обвързващи за страните, но не подлежат на изпълнение.
През 2022 г. съдът нареди на Русия „незабавно да спре военните операции“ в Украйна, заповед, която беше пренебрегната.
Според международното право геноцидът се определя като извършване на едно или повече действия с намерение да се унищожи, изцяло или частично, национална, етническа, расова или религиозна група.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3739
1
11.01 2024 в 22:00
Има ли такива?
Колко са били палестинците там през 1953, 1963, 1973, 1983, 1993, 2003, 2013 и 2023? Докато са били подложени на този "геноцид".
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?