Ексклузивно КФН отне лиценза на ЗАД ''ДаллБогг: Живот и здраве''

Израелски офицери разкриха как са планирали войната с Иран и Ливан

OFFNews 06 March 2026 в 14:20 1834 1
Войната в Иран

Снимка Getty Images

Войната в Иран

Офицери от дирекция "Операции" на Генералния щаб на Израелски отбранителни сили (ИДФ/IDF) са подготвяли в продължение на месеци военен план за едновременна конфронтация с Иран и Ливан, показват интервюта с трима военни, публикувани от израелското издание Maariv.

Офицерите разказват, че подготовката се е извършвала от подземния команден бункер в комплекса Киря в Тел Авив, откъдето се ръководят ключови операции на израелската армия. Според тях месеци наред са водени интензивни стратегически разработки, съпътствани от строг режим на секретност и силно оперативно напрежение.

Военните признават, че са водили  "двоен живот" – през деня са работили по планове за военни операции, а извън службата са пазели в тайна естеството на задачите си дори от близките си. По думите им натискът е бил не само професионален, но и личен, тъй като е трябвало да поддържат нормално ежедневие, докато боравят със строго класифицирана информация.

Подполковник С. - началник на отдел за контрол в дирекция "Операции" - обяснява, че звеното ѝ следи както офанзивните, така и отбранителните действия на всички фронтове. Командният център предоставя оперативната картина на висшето военно и политическо ръководство и координира събитията в реално време.

Подполковник С. отхвърля появилите се преди войната слухове за изтичане на информация от бункера "Киря". По думите ѝ твърденията, че хора извън системата разполагат с "вътрешна информация" чрез познати в командния център, са неверни.

Според нея едно от най-големите предизвикателства е било запазването на пълна секретност преди началото на кампанията. Въпреки дългата подготовка тя научила точния момент на удара едва на много късен етап.

По думите ѝ подготовката за евентуална атака е била продължителна и методична, базирана на оценката, че Израел може да се изправи пред многофронтова война. Затова армията е поддържала високо ниво на готовност на всички потенциални театри на военни действия.

Друг офицер – подполковник Й., който ръководи планирането в дирекция "Операции", обяснява, че работата е разделена в две направления – дългосрочно стратегическо планиране и краткосрочни планове за текущите операции. Дори по време на активни бойни действия значителна част от усилията са насочени към подготовка на операциите за следващия ден.

По думите му, подготовката за настоящата военна кампания е започнала почти веднага след края на предишната операция през лятото. Тогава израелската армия е преценила, че Иран е понесъл сериозни щети, но не е бил окончателно неутрализиран.

Предходната операция е била насочена основно към постигане на военно превъзходство, ограничаване на балистичната заплаха и нанасяне на щети по ядрената програма на Техеран. Настоящата кампания обаче е по-сложна, тъй като включва и цели, които досега не са били атакувани.

Израелското военно командване и стратези не са били изненадани от опитите на Иран да възстанови капацитета си за балистични ракети след предходните военни действия. Според подполковник Й. израелската стратегия разчита на разузнавателно превъзходство и операции по заблуда, част от които може да останат тайна с години.

Война на два фронта

Офицерите подчертават, че още от началото е било ясно, че конфликтът може да се превърне във война на няколко фронта, включително с участие на Хизбула в Ливан.

Израелската армия е подготвила както допълнителни отбранителни мерки, така и офанзивни инструменти за различни арени. Всяка от тях се разглежда оперативно отделно, въпреки че Иран се възприема като основния център, който координира съюзнически сили в региона.

Подготовка е правена и за евентуално участие на хутите в Йемен, които според израелските военни са подкрепяни от Техеран.

Капитан М., офицер от резерва към Генералния щаб, разказва, че е бил извикан по спешност през уикенда и оттогава работи почти денонощно в командния бункер. Неговото звено участва в координацията на ударните операции и работи съвместно с командните центрове за огнева поддръжка.

Той описва и среща на високо ниво, на която висши командири са одобрявали целите една по една. По думите му мащабът на планираните удари и тяхната връзка със защитата на израелските цивилни са оставили силно впечатление у него.

Офицерите подчертават, че подготовката за евентуална регионална конфронтация е продължила месеци и е изисквала строга оперативна тайна до самия момент на започване на действията. Според тях тежестта на тази подготовка е засегнала не само военната стратегия, но и личния живот на всички, участвали в процеса.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    500

    1

    Georg Ots

    06.03 2026 в 14:34

    Военна пропаганда. Това, което започна като няколко дни, сега според Политико е до септември. Засега...