Компанията SpaceX на милиардера Илон Мъск отказва да финансира занапред сателитните услуги Starlink, съобщи в петък CNN. Мъск иска Пентагонът да поеме сметките за правителственото и военното използване от Украйна на спътниковата система Starlink. Стъпката идва само дни след като милиардерът предложи оценен от Киев като скандален „мирен план“ за Украйна и незаконно окупираните от Русия украински територии.
За да ползват украинските военни и правителствената администрация сателитните услуги на компанията му до края на годината, Мъск е поискал от Пентагона 120 милиона долара. А стойността на услугите на Starlink за следващите 12 месеца се оценява приблизително на 400 милиона долара.
„Не сме в състояние да подаряваме повече терминали на Украйна или да финансираме съществуващите терминали за неопределен период от време,“ – се казва в писмо на директора по държавните доставки на SpaceX до Пентагона, на което се позовава CNN.
Сред изпратените в Пентагона документи, с които разполага телевизионният канал, има и искане до Мъск от юли т. г. от главнокомандващия на ВСУ Валерий Залужни. В него генералът моли да бъдат предоставени на ВСУ още около 8 хиляди терминала Starlink. Писмото на SpaceX се появява на фона на съобщенията от последните дни за мащабни смущения в работата на Starlink в хода на контранастъплението на ВСУ.
Към днешна дата SpaceХ e предала на Украйна около 20 хиляди терминала Starlink. Мъск беше съобщил по-рано, че операцията вече е струвала на компанията му 80 милиона долара. Терминалите на милиардера дават достъп до високоскоростен интернет на места, където иначе няма покритие, и позволява на украинската армия, освен всичко друго, да координира артилерийските удари и да управлява безпилотните летателни апарати.
В началото на този месец Илон Мъск представи в Туитър гледната си точка за актуалната ситуация във войната на Русия срещу Украйна. В частност милиардерът назова и стъпките, които според него може да съдействат за деескалация – ново гласуване на окупираните от Русия територии в Източна Украйна под наблюдение на ООН, като Русия трябва да се изтегли оттам „ако е такава волята на населението“. Според Мъск Крим трябва да бъде признат за част от Русия „както това е било от 1783 година до грешката на Хрушчов“. Освен това миротворецът Мъск иска гарантиране на снабдяването на Крим с прясна вода и неутрален статус на Украйна.
Междувременно след изявленията на Мъск за "мирното" уреждане на конфликта в Одеса и други градове започна сваляне на снимките му от билбордовете, с които му благодаряха за оказваната на Украйна помощ.
Municipal services of #Odesa removed Elon Musk from the billboards dedicated to celebrities who support #Ukraine
— Svitlana Khytrenko Ї ???????????? (@s_khytrenko) October 12, 2022
Russian apologist, go f*** yourself pic.twitter.com/6AdhXCROHF
Паралелен сюжет
В петък вниманието на американската преса беше ангажирано с друга новина, свързана с Илон Мъск – федералните власти в САЩ се занимават с незавършената покупко-продажба на Туитър, сделка, оценявана на 44 милиарда долара. За съдебно производство по случая обяви в четвъртък официално Туитър. В съобщението се казва, че компанията е внесла на 6 октомври съдебен иск за предаване на документите по сделката, които не са били доставени от юристите на Мъск. Туитър иска да принуди милиардера да финализира договора.
„Илон Мъск е разследван понастоящем от федералните власти за неговите действия във връзка с придобиването на Туитър.“ – написаха юристите на гиганта в бранша на социалните медии. Американските федерални служби отказват коментар по случая, написа Ройтерс. Миналата седмица Мъск обяви, че е променил решението си за покупката на Туитър, а съдът в Делауер му даде време до 28 октомври да финализира придобиването, ако собственикът на Tesla и SpaceХ иска да избегне съдебен процес.
Защита от Москва
Неочаквана подкрепа за Илон Мъск дойде от Смоленския площад в Москва, където е централата на руското външно министерство. Русия, чрез говорителката на МВнР Мария Захарова обвини САЩ в правителствен натиск върху бизнеса.
„Американските медии съобщават, че Илон Мъск е разследван от федералните власти. Ако е така, тогава САЩ дължат извинение за годините на политизирани обвинения срещу всички и всекиго извън границите на САЩ за „правителствен натиск върху бизнеса“, - написа Захарова в Телеграм.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1000
7
14.10 2022 в 18:29
-10747
6
14.10 2022 в 13:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
1331
5
14.10 2022 в 11:31
А, той данъци не плаща, нали...
1331
4
14.10 2022 в 11:29
1331
3
14.10 2022 в 11:25
1331
2
14.10 2022 в 11:24
Най-богат, но не може да си позволи да плаща за оперирането на собствената си компания? Иска държавата да му плаща на пазарни цени, за да вади печалба. Нещастник.
10307
1
14.10 2022 в 11:17
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?