Крио резервоари в американския щат Аризона запазват телата на мъртъвци с идеята някога да бъдат съживени, ако науката напредне дотам, предава "Ройтерс".
В резервоарите, пълни с течен азот, сега се намират телата и главите на 199 души, които са избрали да бъдат криоконсервирани с надеждата, че ще бъдат съживени в бъдеще. Много от "пациентите", както ги нарича фондация Alcor Life Extension, са били неизлечимо болни от рак и други заболявания, които днес не могат да бъдат излекувани.
Материн Наоваратпонг, тайландско момиченце с рак на мозъка, е най-младият човек, който е бил криоконсервиран - през 2015 г. тя е на 2 години.
"И двамата ѝ родители са лекари и тя претърпява множество мозъчни операции, но за съжаление нищо не помага. Затова те се свързаха с нас", казва Макс Мор, главен изпълнителен директор на Alcor - организация с нестопанска цел, която твърди, че е световен лидер в областта на криониката, пише "Ройтерс".
Пионерът на биткойн Хал Фини, друг пациент на Alcor, е запазил тялото си в криоконсерватор след смъртта си от амиотрофична латерална склероза през 2014 г.
Процесът на криоконсервация започва, след като лицето е обявено за мъртво. Кръвта и другите течности се отстраняват от тялото на пациента и се заместват с химикали, предназначени да предотвратят образуването на вредни ледени кристали. След това пациентите се поставят в резервоари в съоръжението в Аризона "за толкова време, колкото е необходимо на технологията да навакса", казва Мор.
Минималната цена е 200 000 долара за тяло и 80 000 долара само за мозъкa. Повечето от близо 1400-те живи "членове" на Алкор плащат, като компанията става бенефициент на застрахователни полици за живот на стойността на разходите, казва Мор.
Съпругата на Мор Наташа Вита-Мор оприличава процеса на пътуване в бъдещето.
"Болестта или нараняването са излекувани или поправени, а човекът има ново клонирано тяло или протеза за цялото тяло, или тялото му е реанимирано и може да се срещне отново с приятелите си", казва тя.
Много медицински специалисти не са съгласни с това, казва Артър Каплан, който оглавява отдела по медицинска етика в Училището по медицина "Гросман" към Нюйоркския университет.
"Тази идея да се замразим в бъдещето е доста научна фантастика и е наивна", казва той. "Единствената група, която се вълнува от тази възможност, са хората, които са специализирани в изучаването на далечното бъдеще, или хората, които имат интерес да искат да платите пари за това."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
1
12.10 2022 в 14:33
А поне жаба да са размразили? За мишка няма да питам.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара