Азербайджан повдигна обвинение срещу бившия командир на Армията за защита на Нагорни Карабах, арменеца Левон Мнацаканян. Азерската прокуратура го обвинява в изтезание на пленени азербайджански военнослужещи през 2002 г. Арменските медии реагират с определението "пресилено обвинение".
"Арменпрес" съобщава, че Мнацаканян е бил арестуван вчера на контролно-пропускателния пункт Хакари на Лачинския коридор.
Главната прокуратура на Азербайджан съобщава, че на 8 ноември 2006 г. повдигнато обвинение на Мнацаканян по член 113 от Наказателния кодекс на Азербайджан (изтезания), а на 14 ноември същата година арестът му е избран като превантивна мярка и той е обявен за международно издирване чрез Интерпол.
Левон Мнацаканян е отведен в следствения изолатор на Държавната служба за сигурност на Азербайджан, след като е задържан на незаконния контролно-пропускателен пункт на моста Хакари. Разследването е в ход.
Той е поредният високопоставен представител на властта в анклава, който азерските власти арестуват и обвиняват, след задържането на Рубен Варданян, премиерът на самопровъзгласилата се Република Арцах (както арменците наричат Карабах), на 27 септември, а на 29-и бе задържан бившият външен министър на непризнатата Нагорно-Карабахска република Давид Бабаян.
В същото време Азербайджан е обявил за международно издирване бившия ръководител на непризнатата Нагорно-Карабахска република Арайк Арутюнян и командира от армията Джалал Арутюнян, съобщава главният прокурор на Азербайджан Кямран Алиев, цитиран от ТАСС и БТА.
"Арайк Арутюнян, Джалал Арутюнян, както и [бившият външен министър на НКР] Давид Бабаян са обявени за международно издирване във връзка с престъпления, извършени по време на 44-дневната война от 2020 г. Един от тях вече е задържан (Бабаян - бел. ред.) и в момента се провежда разследване. Азербайджанската общественост ще получи подробна информация в близко бъдеще", каза главният прокурор.
Бабаян е обвинен в планиране, подготовка, разгръщане и водене на агресивна война. Освен това е обвинен във вербуване, обучение и финансиране на наемници, нарушаване на международното хуманитарно право по време на въоръжен конфликт, даване на престъпни заповеди, организиране на тероризъм и подбуждане на национална омраза.
Според главния прокурор на Азербайджан повече от 300 души от средите на длъжностните лица и командирите на НКР са обявени за международно издирване. "Призовавам ги да се предадат на властите доброволно", добави Алиев.
Баку задържа хора по списък с бунтовници, които чака Армения да му предаде.
От светкавичната военна операция от 19 септември на Азербайджан в Нагорни Карабах - междунардно признат за азерски, но доскоро населяван предимно от арменци и със сепаратистко управление, подкрепяно от Армения - досега от Карабах са избягали 100 483 арменци от около 120-те хил. арменци в кавказкия регион. Данните за броя на напусналите съобщи по-рано днес прессекретарят на министър-председателя на Армения Назели Багдасарян на пресконференция в Хуманитарния център. Тя съобщи още, че 45 516 души са използвали предоставените от държавата подслони.
Колоната бежанци тръгна от Карабах към Армения след бързата капитулация на сепаратистката власт след 30-годишното ѝ управление. Създаването на самопровъзгласилата се Република Арцах се случи след кървав етнически конфликт при разпадането на Съветския съюз.
От събитията от 19-и насам предимно християнското население на Карабах се бои от репресии от мюсюлмански Азербайджан и бяга. Масовото му преселение предизвика и опасения за хуманитарна криза. Затова мисия на ООН пристигна днес в Нагорни Карабах. Това е първото такова посещение от 30 години, отбелязва Франс прес. Главната ѝ задача ще е да направи оценка на хуманитарните нужди на място. Армения пък поиска от Европейския съюз помощ, за да се справи с бежанците, предаде Ройтерс. Ереван иска от Брюксел съоръжения за временен подслон и медицински консумативи, гласи изявление от кабинета на италианската министър-председателка, в което се добавя, че Рим работи за стабилизиране на ситуацията в региона.
В Армения, където преобладаващата част от населението е християнско, днес е ден за молитва за Нагорни Карабах. Църковните камбани огласиха цялата страна, а главата на Арменската църква - Католикос Гарегин Втори - отслужи литургия в катедрален храм край Ереван.
Процесът по приемане на бежанците се организира трудно и противниците на арменския премиер Никол Пашинян, обвиняван в пасивност и изоставен от Москва, вчера отново излязоха по улиците на протести, отбелязва АФП.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11978
2
01.10 2023 в 18:42
Обаче тогава следях wargonzo - руския пропаганден канал. Бе много интересно - гледаш какъв оптимизъм излъзват "военните кореспонденти", а арменците бяха разбити след първото масирано използване на дронове. В Украйна използването им достигна нови висоти. Всички сериозни сили и дори по-скромните залагат на това, да се въоръжават с дронове.
Арменците прекалено много разчитаха на Русия, на Путин не му е до тях, има си други грижи с Украйна. Интересното е, че не им помогна в предишната война, а можеше.
1000
1
01.10 2023 в 17:37
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара