Авторът на "Досиетата от Панама" за първи път разказа за мотивите си за разкриването на документите.
Това се случи в съобщение от 1800 думи, огласено от в. „Зюддойче цайтунг“, подписано от "Джон Доу".
Самоличността на автора на "Панамските документи" все още е неизвестна и дори не се знае със сигурност пола му.
В съобщението си "Джон Доу" предлага помощ на разследващите в замяна на имунитет.
"Досиетата от Панама" разкриха, че политици, бизнесмени и други популярни личности от цял свят използват офшорни компании, за да избягват облагането с данъци на доходите им. Документите са от панамската правна фирма "Мосак Фонсека", откъдето отрекоха да имат нещо общо с изтичането им и обявиха, че са станали жертва на хакерска атака.
Според "Джон Доу" мотивът за оповестяване на документите е да има "равенство на доходите".
„Равенството на доходите е един от определящите въпроси на нашето време. Банки, финансови регулатори и данъчни власти се провалиха. Решенията са взимани, за да бъдат пощадени богатите, а вместо върху тях вниманието се фокусира върху хората със средни или ниски доходи. Възгледът си е само мой, както и решението ми да споделя документите със „Зюддойче цайтунг“ и Международния консорциум на разследващите журналисти, а не поради специфични политически цели, а просто защото разбрах достатъчно от тяхното съдържание, за да осъзная равнището на несправедливостта, която те описват“, посочва "Джон Доу".




















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18150
1
07.05 2016 в 11:40
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други
Андрей Гюров: ЦИК се опита да повтори Костинбродската афера