Повече от 100 световни лидери ще обещаят да спрат обезлесяването и да започнат възстановяване на горите до 2030 г. в очакваното първо голямо споразумение от двуседмичната Конференция на ООН за изменението на климата, която се провежда в Глазгоу, Шотландия, пише Би Би Си.
Бразилия - където участъци от Амазонската екваториална гора е изсечена - ще бъде сред подписалите. Това е голяма стъпка напред за страната, която досега отказваше да поема подобни ангажименти. В най-голямата тропическа гора на планетата, Амазония, обезлесяването се ускори до 12-годишен връх през 2020 г. при настоящия бразилски президент Жаир Болсонаро.
Изпълнението на обещанието за спиране на обезлесяването в света и започване на обратния процес струва близо $19.2 милиарда държавни и частни финансови средства.
Експерти приветстват стъпката, но предупреждават, че предишното подобно споразумение от 2014 г. се е провалило напълно и е необходимо ангажиментите да бъдат изпълнени.
Изсичането на дърветата допринася за изменението в климата, защото намалява горите, които поглъщат огромни количества от затоплящия се въглероден диоксид.
Домакин на срещата в Глазгоу е британският министър-председател Борис Джонсън. Той нарече договореното "забележително споразумение за защита и възстановяване на горите".
Част от средствата ще отидат в развиващи се страни с цел възстановяване на увредената земя, за борба с горските пожари и подпомагане на местните общности.
Правителствата на 28 държави поемат и ангажимента да спрат изсичането на дървета търговията с продукти като палмово масло, соя и какао. Тези индустрии увеличават загубата на гори, като изсичат дървета, за да осигурят място за паша на животните или за отглеждане на културите. Индонезия е най-големият износител на палмово масло - продукт, влаган във всичко, от шампоани до бисквити.
Повече от 30 от най-големите световни компании ще поемат ангажимента да спрат инвестициите в дейности, свързани с унищожаване на горите.
Създава се фонд с £1.1 милиарда за опазването на втората най-голяма тропическа гора - в Басейна на Конго.
Ключовите за опазването на планетата Русия и Китай не участват в конференцията в Глазгоу. Огромните гори на Русия представляват повече от една пета от горите на планетата и поглъщат повече от 1.5 милиарда тона въглерод годишно.
Основна причина за загуба на гора в Бразилия е добива на соеви зърна, голяма част от които отиват в Китай и Европа и служат за храна на отглежданите прасета и пилета.
Понастоящем гора с размера на 27 футболни игрища се губи всяка минута. Може да се стигне до момента, в който изсичането на гори да предизвика рязка, непредвидима и необратима промяна на климата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)