Лидерите на държавите от Европейския съюз решиха тази вечер Украйна и Молдова да получат официален статут на страни кандидати за членство в ЕС, съобщи председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
"Исторически момент. Днес е решаваща стъпка по пътя ви към ЕС", написа той в Туитър.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази увереност, че двете бивши съветски републики ще проведат необходимите реформи възможно най-бързо, предаде Ройтерс.
Получаването от Украйна на статут на кандидат за членство в ЕС "е много силен сигнал към Русия", каза френският президент Еманюел Макрон, цитиран от Франс прес.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства новината.
"Това е уникален и исторически момент в отношенията Украйна-ЕС", написа Зеленски в Туитър. Той изрази увереност, че "бъдещето на Украйна е в" Европейския съюз.
"Исторически ден за Молдова", изрази задоволство президентката на страната Мая Санду. Тя призна, че предстои "труден път, който ще изисква много труд и усилия". "Ние обаче сме готови да го извървим заедно, за да осигурим на (молдовските) граждани по-добро бъдеще", обеща в същото време Санду.
В петък Европейската комисия вече препоръча две бивши съветски републики да получат официален статут на кандидати за членство в ЕС.
Раздираната от война Украйна и съседна Молдова от месеци лобират да започнат преговори за членство в съюза. Самият процес на присъединяване, политически обременен и юридически сложен, обаче може да се проточи с години или дори с десетилетия, отбелязва ДПА.
Получаването на официален статут на кандидат за членство е едва първата от много стъпки. Тя обаче осигурява достъп до финансова подкрепа за социални, правни и икономически реформи с цел приближаване на съответната страна кандидат до стандартите на ЕС, посочва ДПА.
Франс прес посочва, че по план Европейската комисия трябва да даде в края на годината първа оценка за провежданите от Украйна и Молдова реформи, по-конкретно в областта на борбата с корупцията и за гарантиране на независимостта на съдебната система.
Що се отнася до Грузия - друга бивша съветска република, която също има амбиции за присъединяване към ЕС, лидерите на 27-те прецениха, че трябва да извърши още реформи, за да може да получи официален статут на кандидат за членство. Те обаче признаха европейската перспектива пред южнокавказката страна.
"Бъдещето на Грузия е в ЕС", написа в Туитър Шарл Мишел.
Днес трябваше да бъде решено и дали Северна Македония и Албания ще започнат преговорите, но македонският премиер Димитър Ковачевски отхвърли френското предложение за отпадане на ветото на България.
"Френското предложение в тази му форма е неприемливо за мен, за президента, за правителството, за коалиционните партньори и за гражданите на Северна Македония", каза Ковачевски на съвместна пресконференция в Брюксел с албанския премиер Еди Рама и сръбския президент Александър Вучич.
Ковачевски каза, че никой не може да налага решение на Северна Македония без "нейно съгласие", а сега Европейският съюз бил на ход.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Far Rider
Нидерландия може да се заинати за пълноправното ни членство в Шенген
Far Rider
Австрия е склонила да ни пусне изцяло в Шенген от януари
Джендо Джедев
Радев в Сингапур: Не мисля, че се задава конституционна криза
случайно прочетох
Австрия е склонила да ни пусне изцяло в Шенген от януари
Пустиняк
Началството нареди в ефир на Маша да млъкне за балистичната ракета (видео)
Mateevk
Австрия е склонила да ни пусне изцяло в Шенген от януари