Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на първо четене законопроекта за закриването на специализирания съд и прокуратура. Това се случва обаче два дни преди разпускането на Народното събрание.
Така промените биха се случили най-рано в 47-ото НС, тъй като за да бъде приет законопроектът, са необходими още едно четене в комисия и две в пленарна зала.
По време на днешното заседание всички партии подкрепиха законопроекта, като нямаше гласове "против" или "въздържал се".
Радостин Василев от ИТН коментира, че това решение на комисията е "символно": "Може би това е едно символично решение. Надявам се в следващото НС да вземем решение в обществен интерес. Днес трябва да вземем символно решение дали да съществува, или да се реорганизира. В полза на обществото, да не се счита за бухалка", допълни той.
Депутатът от „Демократична България“ Атанас Славов изрази изненада, че този път главният прокурор Иван Гешев не е в залата, за да може да коментира чатовете си с пиара на Бойко Борисов Севделина Арнаудова от предишното заседание.
„Миналата година главният прокурор на Швейцария подаде оставка затова, че пие кафе с човек, който е обект на проверка. В същото време главният прокурор на България си чати в реално време с пиара на Борисов, вместо да я разследва за палатите на Витоша и за отношенията с Васил Божков. По-голямо доказателство за това, че е необходима дълбока съдебна реформа трудно можем да намерим. Необходима е промяна не само на специализираното правосъдие, но и на цялата система на правораздаване“, коментира Славов.
Народните представители от „Демократична България“ заявиха, че са отчетени всички конструктивни предложения по законопроекта. Вече се работи с Министерството на правосъдието за конкретни текстове по ЗСВ.
Извън закриването на специализираните съд и прокуратура, проектът включва още въпроси като двустепенното гласуване във ВСС за кариерното развитие на съдиите, включително и при избора на на ръководителите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Той също така разглежда и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство.
Проектът предвижда още кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.
Председателят на комисията Андрей Михайлов разкритикува колегите си, които не са повдигнали въпроса за делата, започнати в тези съдилища. Според него започването им отначало облагодетелства подсъдимите.
По време на 45-НС законопроектът за специализираното правосъдие също стигна само до първо гласуване в комисия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)