Народното събрание гласува на първо четене три законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията, които целят да ограничат старостилната църква.
Причината е решението на ВКС да впише Българската православна старостилна църква (БПСЦ) в регистъра с изповеданията.
Със законопроекта на "Възраждане" се забранява регистрацията на повече от една православна църква като юридическо лице, която да използва в своето наименование названието "православна".
Нормативните промени, предложени от ГЕРБ, указват, че БПЦ-Българска патриаршия е единственият представител на традиционното за страната вероизповедание - източното православие. Последният внесен законопроект е от "БСП-Обединена левица", които искат регистриране на вероизповеданията в противоречия със закона.
Според "Възраждане" подобен разкол подбужда сериозно разделение в обществото и е недопустим. При представянето на законопроектите Златан Златанов каза, че допускането на регистрацията на БПСЦ е заплаха за цялото източно православие.
Георги Георгиев от ГЕРБ каза, че БПЦ с години е крепила българската националност и посочи, че ако една православна църква не е призната от вселенските събори и каноничното право - няма как да носи белезите на православна църква и затова не следва да носи в заглавието си "православна".
БСП поискаха половин час почивка, за да се проведе дискусия за пътна безопасност в парламента.
След подновяване на заседанието законопроектът на "Възраждане" не получи подкрепа само от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС-Ново начало. Само един от ПП-ДБ гласува "за", а парламентарната група на Делян Пеевски гласува "против". Въпреки това събра достатъчно подкрепа и бе приет на първо четене. За сметка на това законопроектите на ГЕРБ и БСП се приеха единодушно.
По-рано днес имаше изслушване на премиера Димитър Главчев по повод вписването на старостилната църква в регистъра на вероизповеданията от ВКС, в което се стигна до подвиквания и напрежения от ПП-ДБ.
Напрежение между ПП-ДБ и "Възраждане" за старостилната църква на изслушването на Главчев
След приемане на второ четене от депутати в закона изрично ще пише, че само Българската патриаршия ще има правото да използва словосъчетанието "българска православна църква", както и че то не може да се използва от други религиозни организации - независимо от това дали има или няма други добавени думи и словосъчетания към него.
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.