Депутатите приеха на първо гласуване промени в Закона за данъка върху добавената стойност. Ваучерите за храна също ще се облагат с ДДС - изискването е във връзка с директива от Европейския съюз, която заплашва България със санкции.
От 147 гласували народни представители, 120 бяха "за", 23 "против" и 4 "въздържали се". Приетото на първо четене предложение на финансовото министерство е с ДДС да започнат да се облагат доставките, платени с ваучери, които са издадени след 31 декември 2021 г.
Според мотивите на законопроекта ще бъдат засегнати фирмите издатели на ваучери, а не работодателите, служителите или крайните търговски потребители.
От "Възраждане" не са съгласни с предложените промени, като зам.-председателят Цончо Ганев поясни защо:
"Бизнесът счита, че предприятията, които не са регистрирани по Закона за ДДС ще бъдат поставени в неравностойно положение от една страна. Надявам се между първо и второ четене да бъде преразгледано становището за ваучерите, тъй като това засяга огромна част от работещите".
Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански, който представяше доклада по законопроекта, му отговори:
"Естествено, че трябва да защитаваме националните интереси, но когато в България оперира с ваучери един международен оператор на ваучери и когато само в една страна като България този международен оператор ще има различни условия да оперира, не смятам, че е много нормално целият български народ да плаща една санкция, която може да ни бъде наложена по договор, който вече сме подписали."
Народните представители решиха и да се въведе нулева ставка от ДДС при доставка на стоки и услуги за целите на въоръжените сили.
В промените се и предвижда и възможност за коригиране на погрешно фактуриран ДДС при влязъл в сила ревизионен акт.
Със 154 гласа "за" и 12 "против" и 2 "въздържали се" от 166 гласували депутатите приеха на първо гласуване и предложените от Министерския съвет промени в Закона за корпоративното подоходно облагане.
Предвижда се те да влязат в сила със задна дата - от 1 януари 2022 г.
Цончо Ганев обяви, че подобна промяна би била противоконституционна и попита "дали трябва да се слага европейска директива над нашето законодателство".
С въвеждането на предлаганите изменения и допълнения се очаква ограничаване на случаите на данъчно планиране, водещи до данъчно необлагане или до значително по-ниско облагане, съответно до намаляване на възможностите за злоупотреби и отклонение от данъчно облагане, се посочва в доклада на бюджетната комисия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)