Ексклузивно Официално: България и Румъния са пълноправни членки на Шенген

Коритарова: Необходимите средства за отрасъл водоснабдяване са между 12 и 14 млрд. лв.

OFFNews 12 декември 2024 в 14:06 329 0

Виолета Коритарова

Снимка БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА

Служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова

Продължава сключването на споразумения с кметовете на общините за финансиране на проекти за строителство, ремонт и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по време на изслушване в парламента за проблемите с безводието в страната. Вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова също посочи, че в Министерството на финансите ежегодно постъпват искания от кметове за допълнителни средства за ремонт на ВиК инфраструктура.

"С Националния инвестиционен план за водоснабдяване и канализация необходимите средства за отрасъла са между 12 и 14 милиарда лева. Тези средства поетапно са залагани в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и нашата убеденост е, че това трябва да продължи, за да може да гарантираме нормално водоснабдяване на всички български граждани" посочи още министърът на регионалното развитие и благоустройството.

По думите на Коритарова в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост до края на юни 2026 година предстои изпълнението на проект-програма за изграждане, доизграждане и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, включително и пречиствателни станции за отпадъчни води, за агломерации между 5 000 и 10 000 еквивалент жители, чрез които ще се осъществява инвестиции във ВИК инфраструктура в 10 агломерации в страната.

"Като възможност за справяне с водната криза е инвестиционната програма за общински проекти. Продължава сключването на споразумения с кметовете на общините за финансиране на проекти за строителство, ремонт и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, публична общинска собственост. От близо 2900 проекта за 265 общини в програма за 2024 г. 258 общини са се възползвали от възможностите й и ще получат 800 милиона за реконструкция на ВиК мрежата", съобщи Коритарова.

Тя отново отправи апел кметовете да приоритизират своите проекти и при възможност следващата година да променят обектите в приложение 3, с оглед на това, че инвестициите, които бъдат направени в публично-общинска собственост за ВиК инфраструктурата в населените места, няма да бъдат включени в цената на водата. Коритарова изтъкна също, че е важно да се следи и логиката на строителния процес - първо да се подмени подземната инфраструктура и след това да се правят благоустройствени дейности на улици.

Министърът на финансите Людмила Петкова посочи, че в МФ ежегодно постъпват искания от кметове за допълнителни средства за ремонт на ВиК инфраструктура.

"ВиК дружествата са освободени от задължението да предоставят дивидент на държавата от 2016 година, за да могат да инвестират печалбата в развитие на инфраструктурата. Отделно с постановление на МС от 20 август тази година на "Напоителни системи" бяха отпусна допълнително 20 млн. лева. Те се предоставиха на дружеството като заем по програмата "Развитие на селските райони 2014-2020" за инвестиции в материални активи", припомни тя.

По думите ѝ в проекта за бюджет на 2025 година и в актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода от 2025 - 2028 година са заложени 1,4 млрд. лева - по 350 млн. лева на година за увеличаване на капитала на "Напоителни системи" за обекти от напоителната инфраструктура. Включени са и стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране, както и списък с резервни проекти. Освен това е предвидено финансиране на 603 ВиК проекта в 198 общини на прогнозна стойност от 879 млн. лева за тази година.

"Изпълнението на проектите ще продължи до 2028 година, като общата им стойност ще стигне 1,6 млрд. лева", допълни Петкова.

През август в изпълнение на разпоредените от служебния министър-председател Димитър Главчев спешни мерки за справяне с безводието в страната, в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се състоя среща между служебните ресорни по темата министри, като тогава бе отчетено, че сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите.

Като друга причина за безводието бяха посочени загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи. Създадена бе и работна група с експерти от всички ресорни министерства,, която да набележи краткосрочни и дългосрочни мерки като част от национална политика за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Кой е новият лидер на Сирия Абу Мохамед ал-Джолани?