Местната корупция в много случаи е инструмент, който се използва от Руската Федерация за влияние в региона. Това заяви министър-председателят Кирил Петков след среща с правителствените ръководители на Румъния, Република Северна Македония и Черна гора, в която държавите в НАТО от Югоизточна Европа обсъдиха ситуацията в Украйна.
Събитието бе организирано по инициатива на българския премиер и се проведе в резиденция "Бояна".
„Балканите трябва да се превърнат в символ на координиран регион, където настъпват промени. Когато говорим в един глас, ще можем да се развием“, заяви премиерът Петков.
Заедно с министър-председателите на трите държави – Николае Чука, Димитър Ковачевски и Здравко Кривокапич, българският премиер участва в дискусията в София, посветена на отраженията върху региона от войната в Украйна. Правителствените ръководители са обменили и мнения относно последиците в сферите на сигурността, енергетиката и икономиката.
Петков отбеляза, че четирите държави могат да си помагат в изкореняването на прането на пари и в борбата срещу корупцията.
„Мечтата ми е да имаме координирани Балкани по всички теми. Ако се обединим икономически, можем да се превърнем в най-бързо развиващия се регион. Съвместната работа може да подобри стандарта на живот на нашите граждани“, посочи Петков.
Той подчерта, че на срещата е обсъждана възможността четирите държави да се координират в сферата на енергетиката.
„Нашият регион зависи от руска енергия. Обсъдихме как можем да обърнем някои газопроводи, да вземем втечнен газ от Турция и Гърция. Обсъдихме и транспортен коридор номер осем, който трябва да седи стабилно на картата“, коментира Петков.
По темата за сигурността в региона премиерът отбеляза, че вместо да говорят за скъпи военни системи, държавите е добре да се координират на местно ниво. Петков посочи още, че Румъния е най-силно засегнатата държава от броя бежанци от Украйна, но тя успява да се справи, приемайки ги и предоставяйки им помощ при посрещането.
Кирил Петков допълни, че държавите трябва да започнат да мислят и за възстановяването на Украйна, след като военният конфликт там приключи. „Надяваме се, че тази фаза скоро ще настъпи и ще можем да се координираме, за да видим как заедно да работим за възстановяване на Украйна“, каза още той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-60
11
28.03 2022 в 18:04
1767
10
28.03 2022 в 15:29
2210
7
28.03 2022 в 14:53
-60
6
28.03 2022 в 14:52
2550
5
28.03 2022 в 14:36
Това не е мислене, което ти и без това не е умееш. А е просто наблюдение. Кораб на една морска миля навътре в морето не може никакъв жив щит да бъде.
И изобщо. И да препречва нещо - какво ще стане, ако до него стигне военен кораб? Качват няколко въоръжени хора и те заставят капитана да се махне от там. Без стрелба, без кръв, без ексцесии. Стига военните да са цивилизовани (което при расийските мужици хич не е сигурно).
Идеята за използване на кораб за "жив щит" е нереалистична.
2550
3
28.03 2022 в 14:17
Последни коментари
ЕС прие правила за общи зарядни устройства USB-C
Разследването на падналия азербайджански самолет: Има следи от външна намеса
ЕС прие правила за общи зарядни устройства USB-C
Украйна е изпратила хуманитарна помощ на Сирия
Кремъл не коментира дали Русия е свалила пътническия самолет над Казахстан