Френското предложение се оказа много добро за България, целият Европейски съюз застана на страната на България и Република Северна Македония трябва да реши иска ли да приеме българите в своята конституция, или пътят им към Европа се затваря. Така съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков коментира решението на ЕС да започне преговори с Тирана за присъединяване, като отдели Скопие.
Петков изрази надежда, че властите в РСМ ще променят своето отношение спрямо българите.
"Надявам се, че те ще преосмислят, защото Албания се откъсва от тях и те ще продължат пътя си към Европа по-бързо", добави той.
Днес стана ясно, че Албания започва преговори за пълноправно членство в Европейския съюз. Държавите членки единодушно са решили процесът да стартира. Официално това ще се случи на междуправителствената конференция Европейски съюз-Албания на 15 октомври. Тогава ще бъде отворена и първата глава от преговорите. Източници от Брюксел коментират неофициално, че това означава разделяне на Тирана и Скопие по пътя им към Европейския съюз.
През 2022 г. Народното събрание окончателно одобри предложението на френското европредседателство за започване на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС. Това стана с проекторешение, внесено от съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов. В него е записано, че България ще подкрепи която и да е стъпка от процеса на европейската интеграция на РСМ при прецизиране на преговорната рамка така, че да се гарантира вписването на българите в македонската конституция "там, където са споменати други народи и на равна основа с тези народи".
По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че резултатът от отношението на Република Северна Македония към България е, че Албания върви напред - тя прие българското малцинство, а нашите колеги в Северна Македония да понесат или понасят това, което са си сътворили. А председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов счита за правилно ЕС да раздели Албания от РСМ за преговорите за членство.
Петков коментира и работата на отиващото си 50-о НС. Той го определи като "парламент на разпадащите се партии", визирайки разпадналата се още в началото на НС парламентарна група на "Величие", проблемите в БСП и раздора в ДПС.
"Загубихме историческо време", смята Петков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
karen80
Лидерите на Литва, Латвия и Естония призоваха за повече западна подкрепа за Украйна
Niko Kolev
Учредяват нова партия днес, бивш съветник на президента в нея
karen80
Румен Радев обясни за бг посолство в Сингапур
karen80
Всичко за токсичните връзки (подкаст)