Първият ден от болничния изобщо не трябва да се плаща. Така ще се сложи край на издаването на фалшиви документи, заяви икономистът Владимир Каролев по Нова тв.
Според него хората масово си взимат болничен само за ден – обикновено в понеделник или петък, за да удължат почивката си през уикендите.
Каролев сравни отсъствието от работа заради мними заболявания с кандидатстването за инвалидни пенсии – колкото повече пари е готова да плати държавата, толкова повече „болни” ще се появяват.
Общопрактикуващият лекар Гергана Николова пък обясни издаването на много болнични листове с някои законови разпоредби. Тя обясни, че според правилата е длъжна да напише болничен например на шофьор, който вечерта се е напил и на следващата сутрин е неработоспособен. Понятие като фалшив болничен лист няма. В България все още съществува максимата, че всеки е невинен до доказване на противното, заяви д-р Николова. Тя допълни, че болничните листове се обявяват в реално време.
Въпросът се обсъждаше в рамките на предложението в проектобюджета за държавното обществено осигуряване за 2018 г., който предвиждаше да се намали процентът на изплащаното възнаграждение от работодателя през първите дни болничен от 70% на 50%. След острата реакция срещу идеята, кабинетът реши да я оттегли.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17158
4
25.10 2017 в 10:52
10571
2
25.10 2017 в 09:42
12155
1
25.10 2017 в 09:23
Последни коментари
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки