Жените в България получават средно с 15.4% по-ниски заплати от мъжете за един и същи вид труд, показват данни, цитирани в доклада „Дискриминационни прояви и защита на жените в сферата на труда“. Той бе представен днес от зам.-председателя на Комисията за защита от дискриминация д-р Баки Хюсеинов.
България е в „златната среда“ на ЕС по този показател, коментира Хюсеинов.
При нас разликата е с 0.9% по-малка от средното за Съюза. По-големи са разликите в заплащането за един и същи труд на мъжете и жените в 12 държави от ЕС, включително Германия, Австрия, Великобритания, Чехия, Словакия.
Румъния обаче е далеч пред нас с разлика от 5.8%. В общо 15 държави положението е по-добро, отколкото в България по отношение равенството по пол при възнагражденията. Сред тях, освен Румъния, са Испания, Унгария и Полша.
Дискриминация на работното място се проявява по-често към жените, отколкото към мъжете, се посочва в доклада. Има работодатели, които директно обявяват, че търсят мъже за дадената позиция, както и такива, които отхвърлят CV-та на жени, просто защото имат малко дете.
Най-застрашени са жените между 25 и 34 г. и 55 и 64 г., показва анализ на икономическата активност за периода 2010-2016 г. В първата възрастова група икономическата активност на жените през 2010 г. е била с 13.7% по-ниска от тази на мъжете, а през 2016 г. - с 15.3%. При 55-64-годишните разликата през 2010-а е била 13.7%, а 6 г. по-късно се е понижава на 8.8%.
В риск от дискриминация на работното място са и самотните, многодетните майки, майките на дете с увреждане, бременните жени, тези с ниска степен на образование и квалификация, жените, които продължително време са били без работа, от етнически общности.
Разликата в коефициентите на безработица на мъжете и жените е само 1.1%, което показва, че проблемът за участието на жените на пазара на труда не е толкова в мащаба на безработицата, колкото по отношение на нейната структура.
Докладът посочва още, че мъжете работодатели са около два пъти и половина повече от жените.
Като положителна тенденция той посочва факта, че работещите в сферата на компютърните технологии жени у нас са два пъти повече от средния им брой за ЕС, а броят на тези заети в областта на информационните технологии за България възлиза на 28% срещу 16% за ЕС.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12182
2
13.04 2018 в 15:12
12107
1
13.04 2018 в 15:01
По целия свят няма работодатели, които искат да максимизират печалбите си, като наемат жени, на които да плащат по-малко от мъжете за същата работа!
Последни коментари
Анализи
Празнична украса на над 50 локации в София (снимки)
швейк
Сърбия: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите
Voland21
ПП-ДБ държат на разговор пред медиите. Без решение за спиране на влиянието на Пеевски няма да се обсъжда председател на НС
Деспин Митрев
Хампарцумян: Не бива да ставаме данъчни талибани, но 20% ДДС за заведенията е по-добре да има
alfakentavur
ПП-ДБ държат на разговор пред медиите. Без решение за спиране на влиянието на Пеевски няма да се обсъжда председател на НС
Джендо Джедев
Сърбия: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите