Българка сигнализира за дискриминация по пол и възраст при заемането на висша длъжност в една от най-големите мрежи в ЕС в сферата на социалните услуги за хората с увреждания. Причината е драстично ниското възнаграждение, въпреки отличните резултати в работата ѝ.
Работех в един от ключовите партньори на ЕК, получих позицията след множество интервюта, събеседвания, практически задачи. Позицията ми беше генерален секретар, най-високата в организацията. Около четири месеца след като заминах за Белгия със семейството ми и трите деца при справка установих, че получавам с 30% по-малко годишно спрямо същата работа, в същата организация и колегата, който е бил преди мен, разказва Мая Донева пред БНТ.
Година и половина Мая задава въпроси защо заплатата ѝ е по-ниска и накрая я уволняват.
"Тълкуванията, моите и на адвоката ми са, че причината не е в мен. Никога не съм получавала обратна връзка, че нещо не знам или трябва да науча. Моето субективно разбиране е, че съм дискриминирана на база произход или пол", казва жената.
Когато я уволняват, тя е изненадана, защото върши работата си отговорно, успява да привлече най-високото финансиране за организацията до момента, разширява екипа и печели проекти и нови партньорства.
Беше странно, че уволняват човек, който върши работата си добре. Две седмици не получих обяснение защо ме освобождават. Когато дойде официалното писмо в него пишеше, че постоянно съм искала по-висока заплата. Което ме зарадва, защото всъщност това е причината. Не вярвах, че някой може да го посочи като аргумент в писмо. Причината не бе в моята компетентност. Малко след това работодателят ми смени мотивите си и обяви, че съм уволнена, защото не съм се справила със задълженията си, но няма обективни документи или оценки, които го потвърждават, казва Мая Донева.
"Те трябва да докажат, че не ме дискриминират по пол и произход. Съдебната система в Брюксел е такава, че работодателят трябва да докаже обективни обстоятелства за уволнението. Към момента не съм уведомена те да имат такива", обяснява тя.
След случая с нея се свързват и други хора, които са били дискриминирани. Научава за истории с български студенти в Холандия, на които им е обяснявано, че няма да се справят, след като са от Източна Европа, на жени, които от години не получават повишение без да има обективна причина за това. Събраните от Мая сигнали са около 150, само два от тях са в съда.
Мая Донева казва, че е предоставила всички необходими документи в Брюксел и в края на март предстои решение по казуса ѝ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-3500
5
16.10 2024 в 13:38
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-3500
4
16.10 2024 в 13:37
890
3
16.10 2024 в 11:28
Доколкото знам, има сайтове, където може да се провери каква е нормалната заплата за дадена длъжност или занаят, като се взема предвид обучението, опитът и т.н.
Така че да, ако предишният е получавал същата заплата, той също е бил дискриминиран.
515
2
16.10 2024 в 08:48
890
1
16.10 2024 в 08:28
Последни коментари
Евакуираха централата на БСП заради сигнал за бомба
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Черна Коледа: Четирима убити и десетки ранени при атаката на базар в Магдебург
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Работник е загинал при трудова злополука в Мини Марица - Изток