Средната брутна заплата за страната намалява за трети пореден месец, показват данните на Националния статистически институт за второто тримесечие.
През юни размерът ѝ е бил 1027 лева, през май е бил 1035, а през април - 1060 лева.
Все пак за цялото второ тримесечие има ръст с 3.4% спрямо първото на годината. Започнали сме 2017-а със средна заплата под 1000 лева - 995. През февруари тя е слязла до 987, но през март е стигнала 1036 лева.
През второто тримесечие заплатите се увеличават спрямо размера им през същото тримесечие на 2016 г. За този период те нарастват средно с 9.9%.
Прегледът на средните заплати по професии не дава повод за изненади. На първо място по официални доходи в страната остават работещите в професиите от икономическа дейност "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения". Сумата - 2306 лева - надхвърля повече от двойно средната заплата за страната през юни, но и при нея се отчита спад спрямо предишния месец май, когато е била 2347 лева. През март е била 2158 лева.
На второ място по заплати е "Финансови и застрахователни дейности" - 1815 лева за юни при 1687 лв. за май. Тук е регистрирано и най-голямото увеличение на месечната заплата - със 7.6%.
Трета е областта "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" с 1769 лева през юни.
Най-ниските заплати са в областта с най-много сезонна работа - хотелиерство и ресторантьорство - едва 635 лева за юни, с 24 лева повече, отколкото през май.
Под 1000 лева е още средната заплата в строителството, ремонта на автомобили, ВиК, пощите, в образованието и културата. Трябва да се отбележи обаче, че именно строителството, както и добивната промишленост са с втория най-голям ръст на възнагражденията след финансите - по 7.3%.
Данните показват още, че годишният ръст на заплатите в обществения сектор изпреварва този в частния - 10.6% спрямо 8.1%.
Работещи
По предварителни данни на НСИ работещите по трудово и служебно правоотношение към края на юни 2017 г. нарастват с 63.4 хил., или с 2.8%, спрямо края на март, като достигат 2.34 милиона. През юни 2017 г. обаче се отчита намаление спрямо същия месец на 2016-а с 15.9 хил., или 0.7%. Най-вече то засяга селското, горското и рибното стопанство, хотелите и ресторантите, търговията. За същия период най-голямо е увеличението при създаване и разпространение на информация, както и далекосъобщения.
Увеличението е главно в секторите със сезонна заетост - хотели, ресторанти (там ръстът е с 44.9%), "Култура, спорт и развлечения" - с 11.9%, "Селско, горско и рибно стопанство" - със 7.3%.
Най-голямото намаление има в дейност "Образование" - с 3 на сто.
Проблемът в сектора е особено наболял, защото средната възраст на учителите е висока, все повече педагози се пенсионират, а на техните места не идват млади и можещи учители. Отливът е още по-тревожещ и поради факта, че от университетите не излизат достатъчно педагози. Затова и усилията на кабинета са насочени към увеличение на заплатите на учителите с цел професията да стане по-привлекателна. От септември минималното им основно възнаграждение се вдига с 15%.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост” и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - съответно 21.9 и 16.8%.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
yoghurt
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ