Днес е денят на София, за празника на града Столична община организира голям концерт на открито.
Той ще стартира в 18 часа в Южен парк-2 – на сцената на Sofia Summer Fest (зад Музея „Земята и хората“). "Честит празник, София" е с вход свободен до запълване на разрешения брой седящи места и при спазване на противоепидемичните мерки.
На сцената ще излязат Мария Илиева, Милица Гладнишка, Стефан Вълдобрев, Орлин Павлов, Калин Вельов и група „Тумбаито“, „Брас Вилидж” и „Оги 23“. Водещ ще бъде Митко Павлов. Събитието във фейсбук е на: https://www.facebook.com/events/540932777204146/?ref=newsfeed.
Столична община по традиция ще връчи Наградите за ярки постижения в областта на културата. С тях се отличават родни творци с принос към София, в областите: Литература; Театър; Музика; Визуално-пластични изкуства; Художествена фотография; Кино; Архитектура, опазване на културното наследство и естетизация на градската среда; Критика и журналистика в областта на културата; Танцово изкуство; Фолклорни сценични изкуства и Съвременни перформативни и мултижанрови изкуства. Отново ще бъде връчена и Специалната награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура.
Церемонията ще се проведе в Софийската градска художествена галерия при спазване на противоепидемичните мерки от 16 часа.
За деня на София общинският „Регионален исторически музей – София“ и Зоопаркът ще работят с вход свободен
Събитието „София, празнувай с класика!“ ще се състои от 19:30 ч. в зала „България“. Партньор в организацията е Софийската филхармония.
Музикална агенция „Кантус Фирмус“ с подкрепата на Столичната община кани публиката на тържествен концерт по случай Деня на София. В него ще участват изявените наши солисти Гергана Николаева (мецосопран) и Георги Черкин (пиано), за доброто настроение на публиката ще се грижат също музикантите от Оркестъра на Класик ФМ радио и маестро Максим Ешкенази.
Изпълнителите ще поднесат своя подарък за жителите и гостите на града чрез своето изкуство и с музиката на великите композитори В. А. Моцарт, П. И. Чайковски, И. Албенис и др.
Артистите ще представят програма от популярни музикални шедьоври – вълнуващи и вдъхновяващи мелодии с непреходна стойност. Една част от творбите ще прозвучат в авторските аранжименти за пиано и оркестър на Георги Черкин, които вече са любими на българската публика и се радват на голям успех.
Оперната певица Гергана Николаева със своя въздействащ и богат тембър ще пренесе слушателите в света на бароковата емоционалност. Певицата, която умее да разчупва стереотипите и границите между различни стилове, е подбрала две много въздействащи арии от опери на Хендел: Ombra mai fu из операта „Ксеркс“ и Lascia ch'io pianga из операта „Риналдо“. В изпълненията си тя включва също забележителното „Адажио“ от Томазо Албинони, което ще звучи в авторски вариант на Георги Черкин за глас, пиано и оркестър. Освен соловите изяви, публиката ще чуе оркестрови пиеси от Й. С. Бах (Бранденбургски концерт № 3), В. А. Моцарт (Дивертименто в ре мажор) и Панчо Владигеров (Прелюд и Господско хоро). Безплатна покана можете да получите през сайта TicketsBG.com, както и във фоайето на залата един час преди началото на концерта. Броят на публиката ще бъде съобразен с актуалните противоепидемични мерки.
Мотриса от метрото става движеща се сцена
"Звук от метрото" ще се състои от 10:00 ч. до 13:00 ч. и от 19:30 ч. до 21:30 ч. при изрично спазване на актуалните противоепидемични мерки – носене на лични предпазни средства, дистанция и дезинфекция.
За втора поредна година столичани и гостите на града ще срещнат различни съвременни изкуства и алтернативни форми на изява във формат на флашмоб в Столичното метро, творчество и иновации на млади артисти. Мотриса от Третия метродиаметър ще се превърне в движеща се сцена за съвременен танц, кино, театър на движението, изпълнения на класическата музика, градска мода, трикинг, електронен бийт и илюзии, които ще се редуват при всеки пробег от „Красно село“ до „Горна баня“, както и на избрани метростанции.
Събитието се осъществява от Младежкото сдружение в обществена полза „Национален център за иновации и дигитални изкуства“ с подкрепата на Столична община и с домакинството на „Метрополитен“ ЕАД.
В инициативата се включва Александра Драгова, която ще представи заедно с артистите Калина Кръстева и Денислав Иванов за първи път пред публика фрагменти от своя най-нов проект за съвременен танц PROJECT 8.
В Sound Underground ще участват отново възпитаници на НМУ „Любомир Пипков“ в джаз и класическа музика.
Модата е поверена на младия дизайнер Antony Langountin, който ще направи премиера на най-новата си колекция, озаглавена „Градска джунгла“.
Етюди от театър на движението ще бъдат изпълнени от Александър Будуров, Филип Дончев и Велизар Груев – студенти в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Допълнителен адреналин ще създаде спортният клуб „Рекриейт-София“, който ще популяризира и първия си проект за пътна безопасност за деца и младежи, финансиран от Столична община – „Надскочи себе си! Бъди отговорен!“
В събитието ще се включат и актуални инфлуенсъри и тик-токъри, които ще допринесат за това, събитието да бъде споделено онлайн на всички платформи, предпочитани от младите хора на София.
Зад пулта ще се изявят млади и утвърдени електронни продуценти и диджеи, сред които DJ VLD и Disco Manga, като музиката ще преминава от фънк и джаз, през ремикси на любими популярни български песни, до диско, хаус и техно.
Режисьор-постановчик е Атанас Лозанов. Събитието ще бъде заснето за целите на кратък документален филм „София – град на вдъхновението и модерността“.
Студенти и преподаватели на НАТФИЗ се подготвят заедно за Деня на София
В Аулата на НАТФИЗ е подредена сборна изложба на студентите, завършили в различни випуски на специалност „Фотография“. Събитието е специално подготвено за празника на София и ще бъде достъпно за столичани в Деня на София – 17 септември.
На 17 септември проф. д.н. Любомир Халачев ще представи най-новата си книга „Шапката на Ниночка“. Премиерата на изданието ще се състои в Аулата на НАТФИЗ от 18:00 часа. Сборникът съдържа 30 статии и есета в областта на културата, науката и образованието, публикувани от проф. Халачев през последните години.
„В тази книга аз се опитвам да обясня на хората, които са във властта и ръководят държавата, че инвестициите в култура са не само задължителни (ако искаме да сме част от ЕС), но и много доходни. Без да цитира цифри и проценти, чрез много и различни примери, текстът подсказва как трябва да се отнасяме към културата и хората, които я създават, ако искаме да използваме нейната мощ. А в есето „Културният профил на българина“ се опитвам да подскажа в каква посока трябва да се развива цялата нация, ако иска да остане на тази Земя“ – коментира проф. Халачев.
Проектът „Пощенски картички от бъдещето“ – организиран от КО-ОП пространство за изкуство и споделена работа – цели да привлече нови публики към съвременното изкуство, като по един различен и приятно забавен начин ги накара да посетят ключови културни институции, представящи визуални изкуства. Инсталации на пощенски картички, създадени от млади художници по разказите на деца, ще бъдат поставени в близост до СГХГ, САМСИ и Квадрат 500.
Картичките с размер 2 х 3 м ще бъдат позиционирани в града по случай Деня на София – 17 септември, като ще останат до 17 октомври 2021 г.
Ще бъде активирана и страница, посветена на проекта в сайта на КО ОП www.ko-op.bg, в която творбите ще бъдат представени в дигитална форма, съпътствани от видео материали с включени истории от децата и творческия процес на авторите, както и допълнителни текстови материали, свързани с дейностите и целите на проекта, информация за галериите и музеите, пред които са поставени инсталациите.
Проектът се реализира с финансовата подкрепата на Столична община – Програма „Култура“ – 2021 г.
Художниците Вяра Бояджиева, Борис Праматаров и Мила Янева-Табакова се срещнаха с деца на възраст между 7 и 9 години, които по своя неподправен и искрено откровен начин разказаха как си представят града, когато пораснат – как ще се придвижват, какво и къде ще работят, какво ще правят в свободното си време, как ще отглеждат децата си и др. Докато разговаряха, илюстраторите направиха скици на представите на децата за бъдещето на столицата. Този процес беше документиран чрез видеозаснемане.
Моноспектакълът на Иван Юруков "Пилето, което казва Ку" ще се играе в "Нов Театър" – НДК от 19,30 часа. Автор е Александър Урумов, режисьор Иван Юруков, а композитор - Михаил Шишков-баща.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)