Приключиха петте проекта, зад които Мтел застана през 2013 г. като част от ежегодната си грантова програма Мтел еко грант.
Акцент в Мтел еко грант през миналата година беше възстановяването на местообитанията и популацията на видовете, насърчаването и популяризирането на практиките за биологично земеделие и опазването на вековните дървета, а бюджета на програмата беше 50 000 лева.
Спасителният център за диви животни в Стара Загора се зае с опазването на „пернатите помощници” в полето. Той се фокусира върху опазването на ливадните блатари. Проблемът с този биологичен вид е, че гнезди в посевите на пшеницата, поради което малките ливадни блатари стават жертва по време на жътва. За да опази популацията на тези птици, екип на спасителния център проведе редица информационни срещи със селскостопански работници от Южна България. В резултат на това през лятото на 2013 година в Спасителния център не са постъпили ранени блатари.
За втора поредна година комисията подкрепи и проекта на сдружение „Агролинк” - „С деца в биоградината”. Целта на организаторите е да развият биоградина с помощта на деца и ученици, като прилагат практиките на биоземеделието. Освен отглеждането на реколта, в градината бе построен първия за България „хотел” за диви животни. В него се заселват калинки, диви пчели, ухолазки и пеперуди, които са естествен страж срещу вредителите по полезните растения в биоградината.
Опазването на прилепите пък бе основна задача на Българска фондация „Биоразнообразие”. Благодарение на проекта „Повече ЗА прилепите” в 10 от най-големите пещери в страната са монтирани информационни табели. Проучено е местообитанието и популацията на тези бозайници и бе постигнато съгласие в най-уязвимия за тях период - зимата, в пещерите да бъдат допускани групи само с до 10 посетители.
Българското дружество за защита на птиците тръгна по следите на морския орел - най-едрият орел в Европа, защитен от Закона за биологичното разнообразие и включен в Червената книга на България. В рамките на проекта два морски орела бяха опръстенени, проучена бе гнездовата популация на вида и бяха събрани данни за размерите на птиците и хранителната база. Проучванията показват, че популацията на морските орли в България нараства, като са установени 33 гнездящи двойки от вида.
Последният проект, който спечели финансиране по Мтел еко грант 2013, е посветен на вековните дървета в София. Фондация „Екообщност“ изгради три условни туристически маршрута на дървета с история в столицата и проведе редица обучения с ученици. Тя организира и конкурс за истории и снимки на вековните дървета. Победител е дъбът, засаден от словенския езиковед Антон Безеншек в квартал Лозенец скоро след Освобождението. Благодарение на Безеншек имаме приспособена към българския език стенографска система.
Ежегодната дарителска програма Мтел еко грант се реализира със съдействието на фондация „Помощ за благотворителността в България”.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
04.02 2014 в 15:05
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
04.02 2014 в 14:58
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
03.02 2014 в 16:47
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
31.01 2014 в 11:30
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Евакуираха централата на БСП заради сигнал за бомба
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Черна Коледа: Четирима убити и десетки ранени при атаката на базар в Магдебург
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Работник е загинал при трудова злополука в Мини Марица - Изток