През май тази година азербайджанската държавна петролна компания (SOCAR) ще открие свой офис в България, което е знак за сериозните намерения за последващо задълбочаване на сътрудничеството между България и Азербайджан в енергетиката. Това заяви президентът Румен Радев след видеоконферентен разговор с азербайджанския си колега Илхам Алиев, който се проведе в Баку.
Отварянето на офиса на SOCAR беше договорено по време на посещението на Илхам Алиев миналата година в София, а двамата президенти днес обсъдиха хода на подготовката му.
Разговорът между президентите Румен Радев и Илхам Алиев се проведе чрез видеоконферентна връзка, тъй като българският държавен глава даде положителен резултат от тест за COVID.
Впоследствие на президента са били направени още два теста, които са отрицателни. Въпреки това Радев, който се чувства добре и няма никакви симптоми, е отменил участието си в Десетия глобален форум в Баку.
От азербайджанска страна е проявен и сериозен интерес към инициирания от България проект Solidarity Ring (String), който позволява пренос на допълнителни количества природен газ към Европа от Азербайджан, като се използва съществуващата инфраструктура на газопреносни мрежи на България, Румъния, Унгария, Словакия. Президентът допълни, че е поканил азербайджанския си колега на посещение в София в близките месеци, за да се договори присъединяването на Азербайджан към проекта, като отбеляза, че Solidarity Ring е изцяло в синхрон с европейската визия за гарантиране на доставките, тяхната сигурност и диверсификация.
„Чрез интерконектора между Гърция и България вече получаваме пълните количества азерски газ при много добри условия за България, но това е само началото“, заяви Румен Радев.
България и Азербайджан вече работят по възможностите български компании, които работят на газ, да получават горивото от Азербайджан при изключително благоприятни условия, а заедно с Азербайджан готовата продукция да се изнася на трети пазари, съобщават от Дондуков 2.
Политическият диалог на най-високо политическо ниво е важно условие за задълбочаването на нашето сътрудничество във всички области от взаимен интерес, не само енергетиката, посочи Румен Радев. Той допълни, че след посещението на президента Алиев в София миналата година е постигнат напредък за разширяване на търговско-икономическите връзки. Изключително перспективни са партньорствата в сферата на високите технологии и продукция с висока добавена стойност - безпилотните летателни системи, аутомотив сектора, отбранителната индустрия, нефтопреработката, транспорта, сателитна космическа апаратура.
„Вярвам, че високите амбиции на нашите две страни се срещат именно в сътрудничеството в тези сектори и ние ще продължим да го развиваме“, посочи президентът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
9023
3
12.03 2023 в 08:25
Радев си знае урока.
Защо да дразним другаря Путин, какво ли не му се стовари на главата, горкия...
1246
2
11.03 2023 в 21:17
Последни коментари
Владè
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ
Владè
Илхан Кючюк: В ДПС заменихме интелектуалците с хора, които носят гласове в джоба си
Октим
AI след 10 години – за какво трябва да се подготвим?
voododoll
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков
Far Rider
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Far Rider
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков
Peshokonya
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата