Крокодилът от Ботунец остава в зоопарка: Недохранен е, а в документите на собственика има нередности

OFFNews 08 август 2024 в 14:32 3623 0

Дупката, в която е живяло влечугото

Снимка Youtube/БТА

Дупката, в която е открит крокодилът

На кадрите се вижда как на Кроки гръбнакът му стърчи и е загубил много маса, самият той е доста слаб. Животното нямаше мускулен тонус заради видимо влошеното му здравословно състояние.

Това заяви херпетологът Георги Кръстев пред бТВ, след като преди два дни крокодил бе открит в дупка в софийското село Ботунец. Близо 24 часа властите не успяваха да изнесат животното заради съпротива от страна на мъж, който твърди, че е собственик, както и на местните жители. 

Крокодилът е от вида нилски - животни, които достигат между 5 и 7 метра при добро отглеждане и благоприятна среда. Лошите условия обаче са попречили на неговото развитие.

"Това ще рефлектира във времето напред. Влечугите като цяло са с бавен метаболизъм и реагират след много по-дълго време на всички инфекциозни процеси. Не можем да знаем лошият начин на отглеждането му до какво ще доведе. Единствено можем да го следим", допълни Георги Кръстев.

Крокодилът е излизал навън и е можел да пълзи, но не е имал възможност да плува, тъй като е бил отглеждан в малка дупка, пълна с вода.

"Невъзможността да плува в по-голям басейн води до атрофия на някои мускули, тъй като те не се ползват. Животното е стояло навито във водата и е излизало на сушата да се пече. Не е можело да плува, някои органи са били притиснати. Един такъв малък водоем няма как да повлияе позитивно", категоричен е той. 

По думите на експерта крокодилът от "Ботунец" не е бил агресивен.

"Нямало е как да нападне човек, ако той не отиде до самия крокодил и не го предизвика. Въпреки това е рисково, тъй като когато крокодилът е във водоем и няма добра видимост, не може да прецени дали ако някое дете бръкне, или куче се наведе да пие вода, ще реагира като хищник и ще посегне, но сам да отиде и да нападне човек е невъзможно", обясни Георги Кръстев.

Крокодилът вече е в софийския зоопарк, където си почива. Предстоят му изследвания, след като се успокои, адаптира и започне да се храни.

Престоят му там ще продължи до окончателното изясняване на собствеността върху животното и осигуряване на подходящи условия за неговото отглеждане. При непредставяне на документите в 10-дневния срок екземплярите се отнемат в полза на държавата, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.

Регионалната инспекция по околната среда и водите - София продължава проверката на документите за отглеждане на крокодила.

Установени са сериозни несъответствия между номера на чипа, името на собственика, адреса на отглеждане на животното и представения документ от човека, който го отглежда, за което му беше съставен акт.

Номерът на чипа, адресът на отглеждане и името на собственика не отговарят на данните, посочени в регистрационната карта, представена на РИОСВ - София.

При извършената документална проверка и в регистъра е установено, че човекът, представящ се за собственик, няма издадени регистрационни карти за отглеждане на животни.

За периода 2004 - 2024 г. на територията на РИОСВ - София са регистрирани общо 23 крокодила.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице