Министерството на образованието и науката слага край на претрупаните от информация учебници.
С промени в Наредба 10 от 2017 г. за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала се забранява на авторите на проектите на учебници да включват съдържание, което надвишава предвиденото в учебната програма.
Проектът за изменения в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, след което ще бъде гласуван от Министерския съвет.
Сега тя не забранява на авторите да включват допълнително съдържание над предвиденото по учебна програма. Но то "затруднява учениците при усвояването на учебния материал и се превръща в предпоставка обучението им да се фокусира по-скоро върху придобиването на знания, отколкото върху използването на придобитите знания за постигане на резултати" - посочва министър Красимир Вълчев в мотивите си за предлаганата промяна.
С нея се цели интересът на учениците към ученето да се повиши, те да имат възможността да приложат знанията си на практика, а не да бъдат затрупвани с нова и нова теория, която нямат време да осмислят и приложат.
"Оптимизирането на учебното съдържание в учебниците е една от предпоставките за смяна на фокуса в обучението от преподаване на знания към овладяване на ключови компетентности и развитието на способности да се решават проблеми - пише министър Вълчев.- Усвояването на определено учебно съдържание не трябва да се изчерпва само в придобиването на обем от знания и възпроизвеждането на основни понятия, факти, закони, правила и т.н., а и с практическата насоченост на придобитите знания и със способността на учениците да правят пряка връзка с дейностите."
Очакваните резултати от предлаганите промени са: по-лесно усвояване на учебния материал от учениците и преодоляване на негативните им нагласи към учебното съдържание; придобиване не само на знания, но и изграждане на умения за тяхното прилагане от учениците в реални ситуации от живота.
Проектът трябва да бъде гласуван след 15 април. Ако наредбата бъде обновена, ще влезе в сила след обнародването ѝ, тоест новите за предстоящата учебна година учебници вече ще трябва да бъдат съобразени с актуалните изисквания. Останалите ще продължат да се използват такива, каквито са до одобряването на нови по съответните предмети за съответните класове.
С проекта и мотивите може да се запознаете тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
2
26.03 2020 в 11:43
3000
1
26.03 2020 в 10:07
"...степенуването е съкратен запис на еднакви множители ( до тук добре и изведнъж ) СТЕПЕНУВА СЕ САМО НА ВТОРА СТЕПЕН ..."
В учебника ( за висок клас ) музикалното твърдение беше още по-абсурдно от това. Следователно обемът не е проблем, а съдържанието. Седнах и изброих в единия учебник над 30 фактологически, грешки горе долу още толкова терминологични. Твърдения, отдавна оборени в науката, стояха на видно място, че и подчертани. Не знам как са подбирани авторите, но аз изпаднах в ужас как да обучавам деца на нещо, което с елементарна проверка в речник или справочник се вижда , че е грешно.
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
Miro24
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си