За да се напише литературно интерпретативно съчинение е много важно не само много добре да се познава текстът, но и той да бъде осмислен в дълбочина. Няма как да направим анализ на текст, да го пресъздадем със свой интерпретативен метод, без да сме го "изяли от кора до кора".
Литературното интерпретативно съчинение не е повторение на прочетеното от литературната критика, резюме или преразказ на текста. Писането на съчинение от този тип предполага да обогатим смисъла на прочетеното чрез собствени мисли и житейски опит.
Четете много внимателно заглавието - темата на съчинението
Литературната интерпретация върху даден текст винаги е конкретна и свързана с поставената тема. Независимо какъв е литературният жанр, възможни са интерпретации на различни скрити в текста послания. Първа стъпка при писане на съчинение е внимателно и многократно прочитане на темата, поставена в заглавието.
Не забравяйте - читателят е съавтор на творбата
Литературното интерпретативно съчинение предполага пишещият го да вникне в многопластовия текст на автора. Да обогати значенията му при писането на съчинението като използва различни литературни техники. И да изяви собствения си стил на писане, без да се влияе от стила на писане на писателя или поета.
Каква е структурата на литературното интерпретативно съчинение?
Структурата на литературното интерпретативно съчинение е изключително важен елемент при писането на съчинение. Тя включва въведение(увод), изложение с основна теза, подтези, аргументация и доказателствена част, заключение.
Уводът не е задължителен, няма изискване за неговите обем и съдържание. За оптимален вариант е прието, че заема около 10% от литературното интерпретативно съчинение. Тезата по същество отговаря на два въпроса - какво твърдим и как ще го докажем. Така се определя и планът на литературната интерпретация в съчинението. Доказателствената част следва последователността на тезата, а заключението - също в обем 10%, събира най-важните изводи на отделните доказателства и потвърждава верността на тезата.
Последователност на работата по литературното интерпретативно съчинение в 6 стъпки:
- Осъзнаване на темата и заложения в нея проблем: за какво се пита в заглавието; как разглежданото художествено произведение поставя този проблем; по какъв начин произведението разработва проблема.
- Формулиране на теза.
- Събиране на материал и постройка на аргументацията.
- Съставяне на план за писане на съчинението.
- Написване на текста при следване на плана.
- Проверка и отстраняване на допуснати грешки при писане на съчинението.
Всяка част от литературното интерпретативно съчинение трябва да бъде свързана с останалите като логика на поставяне на анализирания проблем, добре е да има и подходящи преходи между отделните части писането на съчинението.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)