Как се пише литературно интерпретативно съчинение?

OFFNews 17 юли 2024 в 03:46 5116 0

Литературно интерпретативното съчинение има строго определена структура

Снимка Pixabay

Литературно интерпретативно съчинение се пише, след като текстът се изяде от кора до кора

За да се напише литературно интерпретативно съчинение е много важно не само много добре да се познава текстът, но и той да бъде осмислен в дълбочина. Няма как да направим анализ на текст, да го пресъздадем със свой интерпретативен метод, без да сме го "изяли от кора до кора". 

Литературното интерпретативно съчинение не е повторение на прочетеното от литературната критика, резюме или преразказ на текста. Писането на съчинение от този тип предполага да обогатим смисъла на прочетеното чрез собствени мисли и житейски опит. 

Четете много внимателно заглавието - темата на съчинението

Литературната интерпретация върху даден текст винаги е конкретна и свързана с поставената тема. Независимо какъв е литературният жанр, възможни са интерпретации на различни скрити в текста послания. Първа стъпка при писане на съчинение е внимателно и многократно прочитане на темата, поставена в заглавието. 

Не забравяйте - читателят е съавтор на творбата 

Литературното интерпретативно съчинение предполага пишещият го да вникне в многопластовия текст на автора. Да обогати значенията му при писането на съчинението като използва различни литературни техники. И да изяви собствения си стил на писане, без да се влияе от стила на писане на писателя или поета. 

Каква е структурата на литературното интерпретативно съчинение?

Структурата на литературното интерпретативно съчинение е изключително важен елемент при писането на съчинение. Тя включва въведение(увод), изложение с основна теза, подтези, аргументация и доказателствена част, заключение.

Уводът не е задължителен, няма изискване за неговите обем и съдържание. За оптимален вариант е прието, че заема около 10% от литературното интерпретативно съчинение. Тезата по същество отговаря на два въпроса - какво твърдим и как ще го докажем. Така се определя и планът на литературната интерпретация в съчинението. Доказателствената част следва последователността на тезата, а заключението - също в обем 10%, събира най-важните изводи на отделните доказателства и потвърждава верността на тезата. 

Последователност на работата по литературното интерпретативно съчинение в 6 стъпки:

  1. Осъзнаване на темата и заложения в нея проблем: за какво се пита в заглавието; как разглежданото художествено произведение поставя този проблем; по какъв начин произведението разработва проблема.
  2. Формулиране на теза.
  3. Събиране на материал и постройка на аргументацията.
  4. Съставяне на план за писане на съчинението.
  5. Написване на текста при следване на плана.
  6. Проверка и отстраняване на допуснати грешки при писане на съчинението.

Всяка част от литературното интерпретативно съчинение трябва да бъде свързана с останалите като логика на поставяне на анализирания проблем, добре е да има и подходящи преходи между отделните части писането на съчинението. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите